ΜΑΡΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΧΑΔΙΑ ΚΑΝΕΙ- ΑΠΟΚΡΙΕΣ

1/3-5/3 εξ αποστάσεως

Καλωσορίσαμε τον καινούριο μήνα τον Μάρτη με το μαρτάκι του, τις παροιμίες του, τις διάφορες ονομασίες του, τα κάλαντα της άνοιξης, τα χελιδονίσματα, και το ποίημα «ο Μάρτης και η μανά του.» Στο ποίημα έγινε εικονογράφηση από τα ίδια τα παιδιά . Αναφερθήκαμε στο γράμμα Μ. Τέλος έγιναν και ωραίες χειροτεχνίες.

Ολοκληρώθηκε το θεμα της αμυγδαλιάς.

Την τσικνοπέμπτη ξεκίνησε η προσέγγιση του θέματος της αποκριάς και του καρναβαλιού με ειδική αναφορά στην ημέρα της τσικνοπέμπτης και το έθιμο της κατανάλωσης του κρέατος.  Τα νήπια κατεγραψαν τις διατροφικες τους προτιμησεις, εφτιαξαν κλοουν και  μάσκες μονόκερου και spidermam.

Τέλος την Παρασκευή 5/3 έγινε ειδική αναφορά στο θέμα της ενδοσχολικής βίας (6/3 ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού). Τα παιδιά σχολίασαν σχετικές εικόνες, άκουσαν παραμύθι και σύνθεσαν το σύνθημα του Χαμόγελου του παιδιού  «ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ» !