Το κρυφό σχολειό-Ευαγγελισμός συνέχεια

Μαρ 201920

Μέσα από ένα ολιγόλεπτο βίντεο από το Youtube παρακολουθήσαμε όλη την πορεία των γεγονότων που οδήγησαν στην ελληνική επανάσταση της 25η Μαρτίου 1821.Το βίντεο λειτούργησε μεταγνωστικά και τα παιδιά ανακάλεσαν όλες τις πληροφορίες που είχαμε επεξεργαστεί αυτές τις ημέρες για την ελληνική επανάσταση του 1821 και τους ήρωές της.

Στο βίντεο προβάλλεται ο πίνακας του “Κρυφού σχολειού” του Νικόλαου Γύζη,προοργανωτής της εργασίας μας.

Αξιοποιώντας την ιδέα του kidsactivities δημιουργήσαμε το δικό μας κρυφό σχολειό.

Τα παιδιά της απογευματινής βάρδιας του ολοήμερου τμήματος συνεχίσαμε τις δραστηριότητες για τον Ευαγγελισμό που είχαμε ξεκινήσει από χθες(εδώ).

Ανακαλέσαμε από τη μνήμη μας το συμβάν,τα πρόσωπα που συμμετείχαν και συμπληρώσαμε δύο φύλλα εργασίας,γραφής και μαθηματικών.

Στο φύλλο γραφής συμπληρώσαμε τις πληροφορίες που έλειπαν στ’ αντίστοιχα κουτάκια.

Στο μαθηματικό φύλλο συμπληρώσαμε την αριθμογραμμή  από το 1 έως το 15,φτιάξαμε τον αρχάγγελο Γαβριήλ και δημιουργήσαμε το δάπεδο με την τεχνική βιτρό,επηρεασμένοι  από τη χθεσινή μας εργασία.

από κάτω από: 25η Μαρτίου| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το κρυφό σχολειό-Ευαγγελισμός συνέχεια