Νοέ 202030

Σήμερα τελευταία μέρα της εποχής του Φθινοπώρου κάναμε έναν αναστοχασμό και θυμηθήκαμε κάποια γεγονότα που σχετίζονται με την εποχή, π.χ. άνοιγμα σχολείων, κιτρίνισμα των φύλλων των φυλλοβόλων δέντρων, αρχίζουν οι συχνές βροχές και ο καιρός αρχίζει να ψυχραίνει. Εστιάσαμε την προσοχή μας στα φρούτα της εποχής: το μήλο,το αχλάδι,το σταφύλι,ρόδι,το λωτό,το κυδώνι,το ακτινίδιο. Τα γνωρίσαμε σε διαφάνεια του power point και αναφερθήκαμε στ’αρχικά τους γράμματα τα οποία κυκλώσαμε online με την εφαρμογή annotate.Γνωρίσαμε μέσα από ένα ποίημα τους τέσσερις φίλους θρεπτικούς και φθινοπωρινούς: το μήλο,το σταφύλι,το αχλάδι,το ρόδι. Μετατρέψαμε τους φίλους αυτούς  σε ανθρωπάκια να πιάνονται χέρι χέρι.

Βρήκαμε και ταυτίσαμε τα φρούτα με τ’ αρχικά τους γράμματα και λύσαμε αινίγματα γι’ αυτά.

Παίξαμε διαδικτυακά παιχνίδια απαντώντας σε ερωτήσεις για την εποχή του φθινοπώρου. Πατήστε πάνω στις εικόνες για να παίξετε.

Παίξαμε το μαθηματικό παιχνίδι ο καθένας στον υπολογιστή του και στη συνέχεια γινόμασταν ένας ένας παρουσιαστής και με την επιλογή share screen το δείχναμε ολοκληρωμένο σε όλους.

Ακούσαμε τα τραγούδια:

Ο Φάνης και η Ροδιά

και Billy το σταφύλι

Διαβάσαμε τα εξής φθινοπωρινά παραμύθια:

1)

και παίξαμε τα σχετικά παιχνίδια για το παραμύθι, δημιουργίας της κας Τάνιας. Πατήστε στην εικόνα για να παίξετε.

2)Πατήστε στην εικόνα για να το διαβάσετε.

3)Έλεφ και Άντα

Παίξαμε με τον τροχό απαντώντας σ’ερωτήσεις. Παίξαμε κινητικά παιχνίδια για να ξεπιαστούμε και λίγο.

Κατασκευάσαμε φυλλοβόλο δέντρο με την παλάμη μας και για φύλλα τους ομόκεντρους κύκλους του Καντίνσκι.

Τραγουδήσαμε το ποίημα του Ζαχαρία Παπαντωνίου “Από πού ‘σαι ποταμάκι”.

από κάτω από: Φθινόπωρο, Φρούτα του φθινοπώρου| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Φρούτα φθινοπώρου-Τέλος εποχής Φθινοπώρου-Διαδικτυακά παιχνίδια για το φθινόπωρο