Φεβ 202313

Πραγματοποιήθηκε και δραστηριότητα εργαστηρίων δεξιοτήτων. Πατήστε στον παρακάτω σύνδεσμο.

Εργαστήρια δεξιοτήτων 2022-2023: 1ος θεματικός κύκλος-«Ζω καλύτερα -Ευ ζην» με τίτλο: «Τον Κ.Ο.Κ αγαπώ. Με ασφάλεια κυκλοφορώ»-Αξιολόγηση εργαστηρίων

Έγινε η κοπή της Βασιλόπιτας για το 2023. Πατήστε στον παρακάτω σύνδεσμο.

Κοπή Βασιλόπιτας 2023

Τα παιδιά του πρωινού τμήματος 2, παρακολουθήσαμε εκπαιδευτικό βίντεο σχετικά με την ετυμολογία, τα έθιμα και τον τρόπο εορτασμού της Αποκριάς.

Χορέψαμε ψυχοκινητικό τραγούδι με θέμα τις αποκριάτικες μεταμφιέσεις.

Παίξαμε ψηφιακό παιχνίδι αναγραμματισμού με τη λέξη «Απόκριες», δημιουργία της κας Ελένης. Συμπληρώσαμε το αντίστοιχο φύλλο εργασίας.

1 20

Πατήστε στην παρακάτω εικόνα για να παίξετε.

Το φύλλο εργασίας από εδώ.

2 11

Τα παιδιά των ολοήμερων τμημάτων ξεκινήσαμε την επεξεργασία του υλικού των παρακάτω παρουσιάσεων Sway για τα πολικά ζώα. Είχαμε γνωρίσει τα ζώα που πέφτουν το χειμώνα σε χειμερία νάρκη-πατήστε στην κατηγορία Χειμερία νάρκη για να δείτε τις δραστηριότητές μας– και τώρα γνωρίζουμε τα ζώα που χρειάζονται το κρύο και τον πάγο. Ξεκινήσαμε βλέποντας την υδρόγειο σφαίρα του σχολείου μας ν’ αναγνωρίζουμε τους δύο πόλους, Βόρειο πόλο(Αρκτική) και Νότιο πόλο(Ανταρκτική). Μέσα από το υλικό των παρουσιάσεων είδαμε ποια ζώα ζουν σε καθέναν. Μάθαμε ότι ποτέ δεν πρόκειται να συναντηθούν η πολική αρκούδα που ζει στην Αρκτική με τον πιγκουίνο που ζει στην Ανταρκτική. Μάθαμε ότι άνθρωποι κατοικούν στον Βόρειο πόλο ενώ στον Νότιο πόλο συναντούμε μόνο επιστήμονες οι οποίοι εναλλάσσονται. Η πιο κρύα περιοχή και η πιο αφιλόξενη είναι η Ανταρκτική.

Πατήστε στις παρακάτω εικόνες για να δείτε τις παρουσιάσεις για τα πολικά ζώα.

1 1  2 1  3

Κλείσαμε τη μέρα μας με τα πιγκουινοσχηματάκια και τα ιγκλού τους, μαθηματικό φύλλο εργασίας.

3 9

Τα φύλλα εργασίας:

4 5

Τα παιδιά του διευρυμένου τμήματος παίξαμε ψηφιακά παιχνίδια για τα πολικά ζώα. Πατήστε στις παρακάτω εικόνες.

27  1 21 2 12

από κάτω από: Απόκριες, Ζώα-έντομα, Πολικά ζώα, Το παιχνίδι, Χειμώνας| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εισαγωγή στη γιορτή της Αποκριάς(Ήθη-έθιμα-αποκριάτικες στολές)-Γνωρίζω τα πολικά ζώα μέσω παρουσιάσεων Sway-Ψηφιακά παιχνίδια για τα πολικά ζώα