Ιούν 20218

Τα παιδιά του πρωινού τμήματος 1 συνεχίσαμε την επεξεργασία της θεματικής ενότητας “Περιβάλλον”(εδώ) παρακολουθώντας και σχολιάζοντας τα εξής βίντεο:

Πατήστε πάνω στην εικόνα για να δείτε το βίντεο.

Συζητήσαμε με βάση εποπτικό υλικό σχετικό με το θέμα. Πατήστε στις εικόνες.
Σχολιάσαμε τις κάρτες περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης της WWF από το blog της κας Τάνιας. Πατήστε στην εικόνα.
Στη συνέχεια μιλήσαμε για τις εναλλακτικές μορφές ενέργειας, εξηγήσαμε τη σπουδαιότητά τους με απλά λόγια και δραματοποιήσαμε με κινήσεις την ηλιακή, αιολική και υδροηλεκτρική ενέργεια.

Τέλος, φτιάξαμε μία απλή κατασκευή για να δηλώσουμε την αγάπη μας για τη Γη μας και για το περιβάλλον. Ιδέα από εδώ.
Τα παιδιά της απογευματινής βάρδιας των ολοήμερων τμημάτων προχωρήσαμε τη διακόσμηση των βυθών μας από κουτιά παπουτσιών και δημητριακών. Μετά τη γοργόνα σειρά έχουν ο αστερίας, η μέδουσα, το φύκι, το ψάρι και τα κοχύλια.
  Παρακολουθήσαμε κι εμείς το βίντεο που είδαν οι πρωινοί μας φίλοι “Παγκόσμια ημέρα περιβάλλοντος: Τα παιδιά σώζουν τον πλανήτη ! – Μαθαίνουμε κι αλλιώς”. Ακούσαμε προσεκτικά τη Φιόνα-χελώνα καρέτα καρέτα και τον Λεβάντε- φώκια που μας ενημέρωσαν πόσο υποφέρουν από τη μόλυνση του περιβάλλοντος.

από κάτω από: καλοκαίρι, Παγκόσμια ημέρα περιβάλλοντος| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Συνέχεια…Προστασία περιβάλλοντος – Διακοσμητικά βυθού από κουτιά παπουτσιών και δημητριακών