Απρ 20212

Παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου σήμερα και πήραμε τη θέση μας σήμερα μπροστά στις οθόνες αγκαλιά με το αγαπημένο μας βιβλίο. Γίναμε αφηγητές παραμυθιών και γνωρίσαμε στους φίλους μας τις ιστορίες των βιβλίων μας. Τίτλοι αρκετοί με ποικιλία περιεχομένων: Μαμά μου εσύ- Τα τρία γουρουνάκια- Μια θάλασσα πλαστικά- μια σκούπα μα ποια σκούπα- Ο Γκουντούν πάει σχολείο- Η γιαγιά μου και ο παππούς μου- Ο Ηρακλής- Το αγοράκι που έτρωγε πολλά γλυκά.

Παρακολουθήσαμε το παρακάτω βίντεο και πήραμε πληροφορίες για την ημερομηνία της γιορτής παιδικού βιβλίου που σχετίζεται με τη γέννηση του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν, Δανού παραμυθά, τα μέρη του βιβλίου και τους συντελεστές του.

Γνωρίσαμε τη ζωή του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν.

Μέσα από τις  παρακάτω παρουσιάσεις είδαμε τίτλους βιβλίων του, πολύ γνωστούς σε μας καθώς μάθαμε κι άλλους συγγραφείς παραμυθιών και μύθων.Πατήστε στις εικόνες.

Μάθαμε πώς λέγονται οι αναγνώστες πολλών βιβλίων με πολλή αγάπη γι’ αυτά: Βιβλιοφάγοι

Όχι δεν τρώνε βιβλία

Διαβάζουν πάρα πολλά

Ακούσαμε και το τραγούδι της συναδέλφου Νίκης Κάντζου για τη βιβλιοφιλία.

Γιατί όμως αγαπάμε και μας αρέσουν τα βιβλία; Πατήστε στην εικόνα.

Αν ήμουν βιβλίο τι θα ήθελα….Πατήστε στην εικόνα.

Πώς φτιάχνεται ένα βιβλίο; Πατήστε στην εικόνα.

Πού μπορώ να προμηθευτώ βιβλία εκτός από τα βιβλιοπωλεία; Από τις δανειστικές βιβλιοθήκες που μπορούν να γίνουν και χαριστικές. Άκουσε γιατί;

Γνωρίσαμε τη φετινή αφίσα για την Παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου.

Όλα τα παραπάνω  περιέχονται στο παρακάτω readbookcreator.

Μέσα από την παρουσίαση slideshare,δημιουργία της κας Τάνιας, γνωρίσαμε μερικές από τις αφίσες προηγούμενων ετών.

Παίξαμε με τις έννοιες και τα μέρη του βιβλίου.

Είδαμε τον Πινόκιο.

Αντιστοιχίσαμε τους ήρωες των παραμυθιών του Σαρλ Περώ με τ’ αντικείμενά τους, από εδώ.

Ακούσαμε τραγούδια αφιερωμένα στα βιβλία.

Και το εικονόλεξο για το τραγούδι “Το βιβλίο”.

Λύσαμε το μυστήριο στην Παραμυθοχώρα. Πατήστε πάνω στην εικόνα.

Βάλαμε στη σειρά τις εικόνες από το παραμύθι “Τα 3 γουρουνάκια”. Το παιχνίδι όπως και άλλα για τα παραμύθια από εδώ. Πατήστε στην εικόνα.

Παρακολουθήσαμε το παραμύθι, “Ο κηπουρός των παραμυθιών”.

Παίξαμε παιχνίδι για την παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου.

Κινηθήκαμε σαν ήρωες παραμυθιών με τις οδηγίες του παρακάτω τροχού. Πατήστε στην εικόνα.

από κάτω από: Βιβλίο, Εργασίες τρίτης καραντίνας από Πέμπτη 11/2/2021, Το παιχνίδι| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 2 Απριλίου Παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου- Ο κηπουρός των παραμυθιών, Ο Πινόκιο- Online παιχνίδια για το βιβλίο