Μαρ 20215

Δύο κυρίαρχες φιγούρες των Αποκριών είναι ο κλόουν και ο αρλεκίνος.

Όλοι ξέρουμε τον κλόουν με την αστεία φορεσιά, τα πολύχρωμα μαλλιά, τα τεράστια παπούτσια.

Και ο αρλεκίνος με την στολή του γεμάτη πολύχρωμους ρόμβους.

Ακούσαμε το παραμύθι της Ζωρζ Σαρή “Ο Αρλεκίνος”, μέσα από μία παρουσίαση Sway της Έλενας Γιαννακοπούλου και γνωρίσαμε την καταγωγή της στολής του-ραμμένη από πολύχρωμα κουρελάκια.

Πατήστε στην εικόνα για να δείτε το sway.

Συζητήσαμε την ιστορία και μιλήσαμε για τα  θετικά μηνύματα ενσυναίσθησης, χαράς, αποδοχής, φιλίας που είχαν όλοι οι μασκαράδες φίλοι του Αρλεκίνου. Του φέρθηκαν μ’ ευγένεια και εκδήλωσαν τη χαρά τους για την πρωτόγνωρη στολή του. Συνδέσαμε τα θετικά συναισθήματα με την Παγκόσμια Ημέρα ενδοσχολικής βίας στις 6 Μαρτίου. Παρακάτω θα δείτε κι άλλες δραστηριότητες για την Παγκόσμια αυτή Ημέρα .

Παίξαμε 2 online παιχνίδια για την ιστορία του Αρλεκίνου. Πατήστε πάνω στις εικόνες.

Μέσα από το παραμύθι μιλήσαμε για τη Βενετία, μια πόλη χτισμένη στο νερό με υδάτινους δρόμους, λιγοστά κομμάτια στεριάς με τις γόνδολες- τον ειδικό τύπο βάρκας που μόνο στην Βενετία τη βρίσκουμε και τα ταχύπλοα που εκτελούν χρέη μεταφορικών μέσων.

Γνωρίσαμε το βενετσιάνικο καρναβάλι

και τις ξακουστές βενετσιάνικες μάσκες εξαιρετικής διακοσμητικής τεχνοτροπίας και λεπτομέρειας.

Γνωρίσαμε τη ζωγραφική της μονοκοντυλιάς μέσα από την  τεχνική του ζωγράφου Alexander Calder και του blog  Los Niños.

Μέσα από την παρουσίαση sway της Έλενας Γιαννακοπούλου, κοιτάξτε παραπάνω, και τη δραστηριότητα “Ας ζωγραφίσουμε” γνωρίσαμε πώς να ζωγραφίσουμε εύκολα ένα πρόσωπο κλόουν με γνώριμα σχήματα. .

Πήραμε τα χρώματά μας και τα χαρτιά μας και φτιάξαμε με μονοκοντυλιά τον αρλεκίνο και με σχήματα τον κλόουν. Μάλιστα δεν μείναμε μόνο στο κεφάλι. Του βάλαμε και την στολή του.

Οι αρλεκίνοι και οι κλόουν μας .

Βάλαμε σε χρονική ακολουθία την ιστορία μιας στολής.

Το φύλλο εργασίας από εδώ.

Ακούσαμε το τραγούδι του κλόουν.

Από το linoit, δημιουργία της κας Τάνιας, ακούσαμε το αποκριάτικο τραγούδι “Παντρεύουμε τον κάβουρα”

είδαμε την εικονογραφημένη εκδοχή του

και παίξαμε το σχετικό παιχνίδι του, δημιουργία της κας Τάνιας.

Περιηγηθείτε στις εξαιρετικές δραστηριότητες της παρουσίασης linoit πατώντας την εικόνα.

Κινηθήκαμε με αποκριάτικους τροχούς.

Λύσαμε αποκριάτικα αινίγματα.

Οι δραστηριότητές μας για την Παγκόσμια Ημέρα ενδοσχολικής βίας περιλάμβαναν από το σχετικό sway της κας Τάνιας ένα βίντεο

και το εξαιρετικό τραγούδι “Χέρια σαν κι αυτά” των Locomondo.

Πατήστε στην εικόνα για να περιηγηθείτε στο sawy για την ενδοσχολική βία.

από κάτω από: 6 Μαρτίου Παγκόσμια Ημέρα ενδοσχολικής βίας και σχολικού εκφοβισμού, Απόκριες, Εργασίες τρίτης καραντίνας από Πέμπτη 11/2/2021| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ο Αρλεκίνος- Online παιχνίδια για τον Αρλεκίνο- 6 Μαρτίου, Παγκόσμια ημέρα ενδοσχολικής βίας(σχολικού εκφοβισμού)