Χιονονιφάδες-Εσκιμώοι-Πολικά ζώα….συνέχεια-Ζωή στους πάγους

Φεβ 202115

Ο καιρός των ημερών ευνοεί τη χιονόπτωση και χιονόστρωση. Νιφάδες εμφανίστηκαν στη Γλυφάδα!!! Αδράξαμε την ευκαιρία και μιλήσαμε για τις χιονονιφάδες παρακολουθώντας και συζητώντας το υλικό βίντεο.

Γνωρίσαμε τους κατοίκους της Αρκτικής-Βόρειου Πόλου μέσα από την διαδραστική παρουσίαση της κας Τάνιας. Πατήστε στην παρακάτω εικόνα να δείτε όλες τις δραστηριότητες.

Παρακολουθήσαμε, μέσα από την παρουσίαση, την ιστορία του μικρού Εσκιμώου με τη λευκή κουκουβάγια και

παίξαμε τα παιχνίδια. Πατήστε πάνω στην εικόνα για να παίξετε.

Είδαμε πώς ο Εσκιμώος φτιάχνει το ιγκλού του και εκπαιδεύει το γιό του.

Είδαμε την παρουσίαση με το ποίημα του μικρού Νανούκ και κάναμε και εμείς τις συνοδευτικές κινήσεις. Πατήστε πάνω στην εικόνα.

Γίναμε μικροί Εσκιμώοι και μιμηθήκαμε μέσα από τον τροχό της σχετικής παρουσίασης ,καθημερινές τους κινήσεις.

Θυμηθήκαμε τα πολικά ζώα με τα οποία είχαμε ασχοληθεί τις προηγούμενες ημέρες(πατήστε στην κατηγορία του blog μας “Πολικά ζώα” για να δείτε τις δραστηριότητές μας).Παίξαμε το παιχνίδι διαχωρισμού των πολικών ζώων ανάλογα με τον τόπο διαμονής τους. Πατήστε πάνω στην εικόνα.

Παίξαμε και άλλα παιχνίδια για τα πολικά ζώα. Πατήστε πάνω στις εικόνες.

Παρακολουθήσαμε κι άλλη μία διαδραστική παρουσίαση για τη ζωή στους πάγους. Πατήστε στην εικόνα.

Βρήκαμε τα γραμματάκια Π, π όπως πόλος, πιγκουίνος, πολικός κλπ και Ε, ε όπως Εσκιμώος και με τη δυνατότητα Annotate της πλατφόρμας Webex τα κυκλώσαμε. Τα φύλλα εργασίας από εδώ:

Τέλος διαβάσαμε το παραμύθι με λέξεις που αρχίζουν από το γράμμα Π ,π, “Η περιπέτεια της Πηνελόπης”.

από κάτω από: Εργασίες τρίτης καραντίνας από Πέμπτη 11/2/2021, Πολικά ζώα, Το παιχνίδι| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χιονονιφάδες-Εσκιμώοι-Πολικά ζώα….συνέχεια-Ζωή στους πάγους