Ο κύκλος του νερού…συνέχεια-Ποίημα «οι Σταγονούλες»-Το γάντι-Χημικός τύπος νερού Η2Ο και οι τρεις καταστάσεις του-Πειράματα: Δημιουργία σύννεφων-βροχής-Ένα σύννεφο στο μπουκάλι

Ιαν 202120

Συνεχίζοντας την επεξεργασία της θεματικής ενότητας «Κύκλος Νερού», τα παιδιά του πρωινού τμήματος 1 παρακολουθήσαμε τα εξής βίντεο:

Επεξεργαστήκαμε το τραγούδι για τον κύκλο του νερού που το είχαμε ήδη ακούσει στο απογευματινό μας πρόγραμμα.

Θυμηθήκαμε την ιστορία του Σταγονούλη(στη μέση περίπου της ανάρτησης) και παίξαμε με το εξής online παιχνίδι, για να δούμε αν θυμόμαστε τα στάδια του κύκλου του νερού. Πατήστε πάνω στην εικόνα.

Επεξεργαστήκαμε το ποίημα «Σταγονούλες».

Κάναμε σχηματική αναπαράσταση του κύκλου του νερού:

Συμπληρώσαμε δύο σχετικά φύλλα εργασία: ένα για τη γλώσσα και ένα για τα μαθηματικά.

Το φύλλα εργασίας από εδώ και εδώ:

Τέλος, επεξεργαστήκαμε το παραμύθι το «Γάντι», για το οποίο θα παίξουμε αύριο παιχνίδια, αφού μας άρεσε πάρα πολύ!

Πατήστε πάνω στην εικόνα για την παρουσίαση του παραμυθιού.

Τα παιδιά της απογευματινής βάρδιας των ολοήμερων σχολείων βιώσαμε, μέσα από πειράματα, όσα μάθαμε μελετώντας  εικόνες και βίντεο για τη δημιουργία των υδρατμών, των σύννεφων και της βροχής. Παρατηρήσαμε το βράσιμο του νερού στο βραστήρα του σχολείου και τη δημιουργία υδρατμών στην τάξη. Τοποθετήσαμε το βραστήρα κοντά στο παράθυρο της τάξης και είδαμε τη δημιουργία του σύννεφου πάνω του καθώς και τη μετατροπή των υδρατμών σε σταγόνες(λόγω της διαφορετικής ,πιο χαμηλής θερμοκρασίας του τζαμιού) παρατηρώντας τες να κυλούν στο τζάμι μας. Πληροφορίες για τη θερμότητα.

Το δεύτερο πείραμά μας ήταν δημιουργία βροχής με τη βοήθεια του πάγου.

Το τρίτο πείραμά μας ήταν η κάθοδος των σταγόνων με τη μορφή βροχής στο έδαφος. Σύννεφο ο αφρός ξυρίσματος του μπαμπά μας και οι σταγόνες μας χρώματα ζαχαροπλαστικής.

Οι οδηγίες στο παρακάτω βίντεο:

Το τελευταίο πείραμά μας ήταν η δημιουργία σύννεφου σε μπουκάλι. Μεγάλη έκπληξη!!!!!

Τα υλικά μας :

1) άδειο πλαστικό μπουκάλι εμφιαλωμένου νερού

2)Καθαρό οινόπνευμα-ελάχιστη ποσότητα

3)Καλό κούνημα για να βραχεί όλη η εσωτερική επιφάνεια του μπουκαλιού με το οινόπνευμα

4)Στρίβουμε το μπουκάλι συμπιέζοντας το, αυξάνοντας την εσωτερική πίεση

5)Αφήνοντας απότομα τη μία άκρη του μπουκαλιού θα σχηματιστεί το σύννεφο μέσα στο μπουκάλι και ανοίγοντας το καπάκι απελευθερώνεται προς τα έξω

Πώς λειτουργεί; (Πήραμε τμήμα της απάντησης από το συγκεκριμένο site)

Τα σύννεφα σχηματίζονται όταν οι υδρατμοί στην ατμόσφαιρα κρυώσουν λόγω διαστολής ανερχόμενης αέριας μάζας και έπειτα συμπυκνωθούν σε σταγονίδια πάνω σε πυρήνες συμπύκνωσης, όπως σωματίδια σκόνης, πάγος ή αλάτι.
Η θερμοκρασία αλλάζει με τη συμπίεση στο μπουκάλι: η ποσότητα του αέρα μέσα στο μπουκάλι είναι σταθερή, αλλά συμπιέζοντας το, μειώνεται ο όγκος του αερίου και αυξάνεται ελαφρώς η θερμοκρασία. Όταν σταματάς τη συμπίεση στο μπουκάλι, ο όγκος αυξάνεται και έτσι μειώνεται ελαφρώς η θερμοκρασία. Αν ο αέρας μέσα στο μπουκάλι έχει σχετικά υψηλή υγρασία τότε η πτώση θερμοκρασίας είναι αρκετή για να υπάρξει συμπύκνωση του νερού πάνω στα σωματίδια σκόνης, σχηματίζοντας ένα σύννεφο.

Παρακολουθήσαμε βίντεο για τις τρεις καταστάσεις της ύλης:1)στερεό, 2)υγρό, 3)αέριο.

Μιλήσαμε για το χημικό τύπο του νερού(Η2Ο-Υδρογόνο 2 οξυγόνο) και το είδαμε στην πράξη.

Συμπληρώσαμε φύλλο ανατροφοδότησης για τη δημιουργία του σύννεφου: