Ιαν 202118

Επεξεργαστήκαμε το ποίημα “Στου χιονάνθρωπου τη μύτη”, συζητήσαμε για τα πράγματα που κάνουμε τον χειμώνα και σχολιάσαμε τις σχετικές κάρτες αναφοράς που περιέχονται στη δραστηριότητα 10,της παρουσίασης sway 10 δραστηριότητες για τη θεματική ενότητα “Χειμώνας” (πρώτο μέρος)-Δημιουργός παρουσίασης: Τάνια Μάνεση.

Διαβάσαμε το παραμύθι “Κρύωσες, Μάρκο;”,

κάναμε δύο σχετικά με το θέμα μας φύλλα εργασίας (1 για τη γλώσσα

και 1 για τα μαθηματικά) και

φτιάξαμε μία κατασκευή με χιονάνθρωπο που απολαμβάνει ένα ζεστό ρόφημα. Ιδέα από εδώ.

Το φύλλο με το χιονάνθρωπο:

Τελειώσαμε και τη γιρλάντα χιονάνθρωπων που την είχαμε ξεκινήσει τις προηγούμενες μέρες.

Παίξαμε τα παιχνίδια για το παραμύθι που διαβάσαμε την Παρασκευή “Ο χιονάνθρωπος που δεν ήθελε να λιώσει”. Πατήστε στην εικόνα για να παίξετε.

Τα παιδιά της απογευματινής βάρδιας των ολοήμερων τμημάτων συζητήσαμε και θυμηθήκαμε την ιστορία του Χιονάνθρωπου που δεν ήθελε να λιώσει, τον κύκλο του νερού και τις φυσικές του καταστάσεις(υγρό, αέριο, στερεό).

Απεικονίσαμε τον κύκλο του νερού μέσα από το παραμύθι του χιονάνθρωπου(τήξη, εξάτμιση, συμπύκνωση-δημιουργία σύννεφων, βροχόπτωση-χιονόπτωση- πήξη).Τροποποιήσαμε την ιδέα από εδώ σύμφωνα με τις ανάγκες μας.

από κάτω από: Το νερό, Το παιχνίδι, Χειμώνας| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Στου χιονάνθρωπου τη μύτη-Κρύωσες Μάρκο-Ο χιονάνθρωπος που δεν ήθελε να λιώσει…συνέχεια