Δεκ 202010

Χθες είχαμε παρακολουθήσει την ιστορία του μικρού σκαντζόχοιρου στο βίντεο “Τι θα ήταν τα Χριστούγεννα χωρίς αγάπη”. Συζητήσαμε την εξέλιξη της ιστορίας, τα συναισθήματα που μας γεμίζει, προτείναμε τις δικές μας λύσεις στα προβλήματα που αντιμετώπιζε ο σκαντζοχοιρούλης μας, γίναμε συμμαθητές του και βρήκαμε τρόπους πώς να βρισκόμαστε κοντά του χωρίς να τραυματιζόμαστε από τ’αγκάθια του(να βάζαμε σε αποστάσεις τα τραπεζάκια μας ώστε ο σκαντζόχοιρος να μπορεί να κινηθεί με άνεση ανάμεσά τους και τα καρεκλάκια μας επίσης-αν θέλαμε να τον πιάσουμε θα τον ακουμπούσαμε στην κοιλιά του που δεν έχει αγκάθια).Μιλήσαμε για τα δώρα αγάπης και ο καθένας μας έφτιαξε ένα, μέσα σε κάρτα δώρο. Κάπως έτσι. Γράψαμε και τον τίτλο της εργασίας μας “Δώρο αγάπης”.

Ακούσαμε τα κάλαντα της Πρωτοχρονιάς από το ημερολόγιο αντίστροφης μέτρησης, στον αριθμό 10.

Συμπληρώσαμε τα φύλλα παρουσίασης και στολίσαμε online το χριστουγεννιάτικο δέντρο. Πατήστε στην εικόνα.

Ακούσαμε το χορευτικό τραγουδοποίημα του Αη-Βασίλη και το δραματοποιήσαμε.

Συμπληρώσαμε τα δύο πρώτα φύλλα εργασίας από το πακετάκι μας.

Τελειώσαμε το μάθημά μας με μια κατασκευή έκπληξη από το φίλο μας Στέφανο!!!! Μας έδειξε με ποια υλικά (αφρό ξυρίσματος και μαγειρική σόδα)και τον τρόπο να φτιάξουμε χιόνι!!!

Δείτε το βίντεο για πληροφορίες:

από κάτω από: Χειμώνας, Χριστούγεννα| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χριστουγεννιάτικο βίντεο: Τι θα ήταν τα Χριστούγεννα χωρίς αγάπη;-Στολισμός χριστουγεννιάτικου δέντρου online-Ψεύτικο χιόνι