Ενημέρωση και συζήτηση για τον κορονοϊό και τα μέτρα προστασίας

Σεπ 202016

Σήμερα,δεύτερη μέρα της νέας σχολικής χρονιάς 2020-2021,ενημερωθήκαμε παρακολουθώντας ανάλογα βίντεο για την ύπαρξη των μικροβίων και ιών στο περιβάλλον.Ένα ιός είναι και ο κορονοϊός. Μάθαμε ότι και τα μικρόβια και οι ιοί είναι αόρατοι μικροοργανισμοί για το ανθρώπινο μάτι.

Το πλύσιμο χεριών με σαπούνι και νερό,η χρήση αντισηπτικού και μάσκας,ο αγκώνας μας -στοπ στο βήχα και στο φτέρνισμα, είναι τα μέτρα που παίρνουμε για να μην επιτρέψουμε στους αόρατους ιούς να εισχωρήσουν στο σώμα μας. Γινόμαστε ιππότες και με την ασπίδα-μάσκα μας κλείνουμε τις πόρτες(ρουθούνια και στόμα) του κάστρου μας(το σώμα μας) αφήνοντας τον ιό απέξω.

Μάλιστα μιλώντας για τους εναλλακτικούς χαιρετισμούς(αποφυγή χειραψιών και αγκαλιών) στην περίοδο του κορονοϊού πειραματιστήκαμε με κάποιους από αυτούς.

από κάτω από: Κορονοϊός| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ενημέρωση και συζήτηση για τον κορονοϊό και τα μέτρα προστασίας