Οδηγίες έναρξης σχολικής χρονιάς 2019-2020

Σεπ 202010

Αγαπητοί γονείς,

σας καλωσορίζουμε στο νηπιαγωγείο μας και σας ευχόμαστε μια καλή «διαφορετική» σχολική χρονιά!!!!

Σύμφωνα με τις νέες οδηγίες του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας και του Υπουργείου Παιδείας για την ασφαλή λειτουργία του νηπιαγωγείου πρέπει απαρέγκλιτα να τηρείται η συστηματική εφαρμογή προστατευτικών μέτρων:

• Τα παιδιά φορούν υποχρεωτικά προστατευτική μάσκα, κατά την είσοδό τους στο σχολείο, κατά τη διάρκεια της εκπαιδευτικής διαδικασίας και κατά την αποχώρησή τους. Συζητείστε μαζί τους τον τρόπο της σωστής χρήσης μάσκας και επιμείνετε στο ότι η μάσκα είναι καθαρά προσωπικό αντικείμενο.

Εκτός από τη μάσκα, που θα φορούν κατά την προσέλευση, στην τσάντα τους θα έχουν 2 μικρά σακουλάκια διαφορετικού χρώματος, το ένα θα περιέχει 2 καθαρές υφασμάτινες μάσκες και το άλλο θα είναι κενό για την τοποθέτηση της βρόμικης μάσκας.

• Οι συνοδοί φορούν υποχρεωτικά προστατευτική μάσκα κατά την προσέλευση και αποχώρηση από το νηπιαγωγείο.

Κατά την προσέλευση και αποχώρηση από το νηπιαγωγείο ν’ αποφεύγεται ο συνωστισμός.

• Τα παιδιά, κατά την προσέλευση τους, στον χώρο του νηπιαγωγείου θα θερμομετρούνται καθημερινά. Σε περίπτωση που κάποιο παρουσιάσει πυρετό απαγορεύεται να εισέλθει στον χώρο. Εάν κάποιο παιδί ή μέλος του προσωπικού εμφανίσει ένα από τα συμπτώματα που είναι συμβατά με τη λοίμωξη COVID-19, κατά τη διάρκεια της εκπαιδευτικής διαδικασίας, αποχωρεί άμεσα από τον χώρο του σχολείου. Θα πρέπει να υπάρξει ιατρική αξιολόγηση και ενημέρωση του νηπιαγωγείου.
  • Κρατείστε τα παιδιά στο σπίτι εάν νιώθουν άρρωστα και επικοινωνήστε άμεσα με το ιατρό που τα παρακολουθεί.
  • Στον αγιασμό, Δευτέρα 14/9/2020  θα παρίσταται το παιδί μ’ έναν αυστηρά συνοδό. Το απόγευμα της ίδιας ημέρας θα πραγματοποιηθεί συνάντηση γονέων, κατά τμήμα, τις ώρες 18:00-19:00. Τα τμήματα και οι ώρες συνάντησης θ’ ανακοινωθούν το πρωί στον αγιασμό.

Καλή μας σχολική χρονιά!!!!

Οι νηπιαγωγοί

από κάτω από: Αρχή σχολικής χρονιάς| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οδηγίες έναρξης σχολικής χρονιάς 2019-2020