Δημιουργία αφίσας “Είμαστε ομάδα και δεν το ξεχνάμε”

Μάι 202019

Λάβαμε από τη Συντονίστρια μας Εκπαιδευτικού Έργου,κα Μαρία Σαλαγιάννη μια πρόσκληση  συμμετοχής σε κοινή θεματική δράση,για τη δημιουργία αφίσας, “Είμαστε ομάδα και δεν το ξεχνάμε”που διοργανώνεται από το 4ο Περιφερειακό Κέντρο Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού στο οποίο ανήκει το Νηπιαγωγείο μας σε συνεργασία των δύο Συντονιστριών Εκπαιδευτικού Έργου κας Μ.Σαλαγιάννη και Τ.Νικολούδη.

Σκοπός αυτής της δράσης είναι να αναδειχθούν οι δεσμοί και να ενισχυθούν οι σχέσεις που έχει η/ο κάθε νηπιαγωγός με τα παιδιά του τμήματος στην παρούσα κατάσταση της εξ αποστάσεως επικοινωνίας , αλλά και στην δια-ζώσης. Σε κάθε τμήμα νηπιαγωγείου η δυναμική που αναπτύσσεται είναι μοναδική και βασίζεται στα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά όλων των παιδιών που την αποτελούν καθώς και στις κοινές εμπειρίες και τις στιγμές αλληλεπίδρασης που μοιράζονται και βιώνουν.Οι Νηπιαγωγοί,που επιθυμούν,θα δημιουργήσουν την αφίσα της τάξης τους,αξιοποιώντας τα έργα των μαθητών και των μαθητριών τους και θα συνθέσουν ένα ομαδικό αποτέλεσμα μέσα από την ατομική προσπάθεια κάθε παιδιού.Τα έργα θ’αποσταλούν μέχρι την Παρασκευή 29/5/2020.Θα δοθούν έπαινοι συμμετοχής σε όλες/ους τις/τους συμμετέχουσες/οντες.Θα γίνει ψηφιακή έκθεση με όλα τα έργα.(Υλικό από την Πρόσκληση Συμμετοχής)

Οι Νηπιαγωγοί κα Ευαγγελίνα και κα Βάνα θα συμμετάσχουμε στην κοινή δράση δίνοντας τη δυνατότητα στα παιδιά να δημιουργήσουν μια  ομαδική κατασκευή στην εποχή της εξ’αποστάσεως εκπαίδευσης.

Τα παιδιά της κα Ευαγγελίνας θα ζωγραφίσουν την προσωπογραφία τους σ’ένα χαρτί Α4, η οποία θα καταλαμβάνει το χώρο ώστε να είναι εμφανής.Το κάθε παιδί πάνω στο χαρτί θ’αναγράψει τ’όνομά του,ώστε να είναι διακριτό και τι του αρέσει να κάνει σαν ομάδα.Παραδείγματα προσωπογραφίας στο χώρο του χαρτιού:

Τα παιδιά της κυρίας Βάνας θα ζωγραφίσουν τον εαυτό τους  με τα χέρια σηκωμένα ψηλά σ’ένα χαρτί Α4.Το σχέδιο τους θα καταλαμβάνει χώρο του χαρτιού ώστε να είναι εμφανής η εικόνα.Μόλις ολοκληρωθεί η ζωγραφιά με ξαπλωμένη κηρομπογιά ή ξυλομπογιά δημιουργούμε ανοιχτόχρωμο φόντο γύρω της όπως το κάνουμε στις δημιουργίες της τάξης μας.Το κάθε παιδί πάνω στο χαρτί θ’αναγράψει τ’όνομά του,ώστε να είναι διακριτό.Επίσης θα γράψει μια αγαπημένη στιγμή του μέσα στην τάξη που θ’αφορά είτε τις μεταξύ των παιδιών σχέση τους ή και με την εκπαιδευτικό.Παραθέτονται παραδείγματα:

Οι φωτογραφίες των έργων των παιδιών θ’ανέβουν στην ομάδα του σχολείου μας στο Facebook,απ’όπου θα τις πάρουμε για επεξεργασία.Όμως να είναι προσεγμένες,σε κοντινή λήψη ώστε να φαίνονται  όλα τα στοιχεία χωρίς καθρεπτισμούς,σκιές και έλλειψη φωτεινότητας. Τα έργα των συμμετεχόντων πρέπει ν’ανέβουν μέχρι την Κυριακή 24/5/2020 το βράδυ ώστε οι εκπαιδευτικοί να έχουμε το χρόνο επεξεργασίας και δημιουργίας των αφισών των τμημάτων μας. Οι αφίσες θ’αναρτηθούν στο blog μας όπως και το link της ψηφιακής έκθεσης όλων των έργων των συμμετεχόντων.

Ευχαριστούμε πολύ για τη συνεργασία σας!!!!

από κάτω από: Ανακοινώσεις, Εκπαιδευτικές επισκέψεις- Παραστάσεις-Παρουσιάσεις| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δημιουργία αφίσας “Είμαστε ομάδα και δεν το ξεχνάμε”