Ιαν 202024

Την Παρασκευή επέστρεψαν στο νηπιαγωγείο τα πρώτα κουτιά φιλαναγνωσίας. Τα παιδιά, που τα είχαν δανειστεί , παρουσίασαν στην ολομέλεια της τάξης τις δραστηριότητες που επεξεργάστηκαν όλη την εβδομάδα καθώς και τις δικές τους πρωτότυπες ιστορίες με βάση τα βιβλία του κουτιού. Ενδεικτικά παρουσιάζονται μερικές.

Τελειώσαμε τα βιβλία για το παραμύθι “Ο χιονάνθρωπος που δεν ήθελε να λιώσει” (εδώ,εδώ,εδώ)εικονογραφώντας το εξώφυλλο και οπισθόφυλλο με εικόνες από το βιβλίο, καθότι η ηλικία μας δε επιτρέπει τη γραφή περίληψης.

Ένα τυχαίο δείγμα του ολοκληρωμένου βιβλίου για τον χιονάνθρωπο που δεν ήθελε να λιώσει.

Τα παιδιά της απογευματινής βάρδιας των ολοήμερων τμημάτων έπαιξαν παιχνίδι με το συναίσθημα της χαράς( προηγούμενες δραστηριότητες για το πρόγραμμα με τα συναισθήματα στην κατηγορία “Συναισθήματα”. Καθισμένα στην παρεούλα ένα-ένα έλεγε το παρακάτω ποιηματάκι και συμπλήρωνε την εικόνα της χαράς.Ο επόμενος έπρεπε να θυμηθεί τη λέξη του προηγούμενου και να πει τη δική του.Το παιχνίδι δυσκόλευε για τους τελευταίους που έπρεπε να θυμηθούν όλες τις προηγούμενες λέξεις των συμμαθητών τους.

Επίσης συμπλήρωσαν και φύλλο εργασίας όπου ζωγράφισαν στα φύλλα του λουλουδιού τις χαρούμενες εικόνες.

Έφτιαξαν και πιγκουινάκια με γλασέ χαρτί.

από κάτω από: Συναισθήματα, Φιλαναγνωσία- Δανειστική Βιβλιοθήκη, Χειμώνας| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παρουσίαση δραστηριοτήτων κουτιού φιλαναγνωσίας-Παιχνίδι με το συναίσθημα της χαρά-Πιγκουίνοι