Γνωριμία με το σώμα μας

Νοέ 201926

Ξεκινήσαμε τη γνωριμία με το σώμα μας.Το ανθρώπινο σώμα είναι η τελειότερη «μηχανή» που αποτελείται από πολλά εξωτερικά όργανα και αρκετά εσωτερικά που δεν μπορούμε να δούμε. Ονομάσαμε τα κομμάτια που αποτελούν το σώμα μας: Κεφάλι,λαιμός,κορμός,χέρια,παλάμες,πόδια,πατούσες.Πειραματιστήκαμε κινησιολογικά με το λαιμό μας και τη χρήση αυτού. Γιατί είναι απαραίτητη η ύπαρξή του;Κολλήσαμε το κεφάλι μας στον κορμό μας και συνειδητοποιήσαμε ότι το να δούμε κάτω,πλάι,πίσω μας δυσκόλεψε πάρα πολύ.Έπρεπε να κουνήσουμε ολόκληρο το σώμα μας προς τις ανάλογες κατευθύνσεις και η ορατότητά μας ήταν περιορισμένη.

Χρησιμοποιώντας τα σώματα συμμαθητών μας δημιουργήσαμε τα δύο φύλα(κορίτσι-αγόρι).Τα διακοσμήσαμε και γράψαμε τα εξωτερικά στοιχεία του σώματός μας στις κατάλληλες θέσεις(κεφάλι,σώμα,χέρια,πόδια).Διακοσμήσαμε τις τάξεις μας.

Τα παιδιά της απογευματινής βάρδιας αφού διάβασαν το βιβλίο «Πως κινούμαστε»,έκαναν κρυπτόλεξο με λέξεις από τα μέρη του σώματος.

από κάτω από: ανθρώπινο σώμα| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γνωριμία με το σώμα μας