Η διαμάχη της θεάς Αθηνάς με το θεό Ποσειδώνα

Νοέ 201920

Συνεχίζοντας την ανάπτυξη του θέματος «Η ελιά»(οι δραστηριότητες μας μέχρι τώρα στην κατηγορία ελιά) γνωρίσαμε τη σχέση του δέντρου με την ελληνική μυθολογία και τη διαμάχη των δύο ολύμπιων θεών Αθηνάς και Ποσειδώνα.Η πόλη της Αθήνας πήρε τ’όνομά της από τη θεά Αθηνά.

Αξιοποιήσαμε το υλικό παλαιότερης σχετικής μας ανάρτησης,γνωρίσαμε το μύθο και παρακολουθήσαμε βίντεο με πληροφορίες για τους δύο θεούς. Μιλήσαμε για τα μελανόμορφα και ερυθρόμορφα αγγεία της αρχαιότητας,ευκαιρία δοθείσης από τα βίντεο που είδαμε.

Το φωτογραφικό υλικό είναι από slideshare των:Nora Mavrogonatou,11dimaigal,Εικαστικά (Γ και Δ Δημοτικού) – Βιβλίο Μαθητή.

Διακοσμήσαμε τα δικά μας αγγεία με το μύθο της πόλης μας Αθήνας.Γράψαμε και τις λέξεις :*ελιά*-*θεά Αθηνά*.

Το αγγείο:

Συμπληρώσαμε φύλλο εργασίας για τη θεά Αθηνά από το kidsactivities.

Τα παιδιά της απογευματινής βάρδιας των ολοήμερων τμημάτων έφτιαξαν ελιές με γκοφρέ μπαλίτσες.Με μπατονέτες και τέμπερα πράσινη  χρωμάτισαν τα φύλλα και τα  κλαδάκια.

από κάτω από: Ελιά| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η διαμάχη της θεάς Αθηνάς με το θεό Ποσειδώνα