Φεβ 201925

Σήμερα ήταν η πρώτη μέρα επίσκεψης των εκπαιδευτικών-εταίρων του προγράμματος Erasmus+ “Learning to play and playing to learn” στα πλαίσια των υποχρεώσεων και δραστηριοτήτων του.

Οι εκπαιδευτικοί θα φιλοξενηθούν στη χώρα μας για μία εβδομάδα και θα τελεστούν εργασίες τόσο στο χώρο του νηπιαγωγείου μας όσο και σε άλλες σχολικές μονάδες όπως η αυριανή συνεργασία μας με το ειδικό σχολείο κωφών της Αργυρούπολης.

Οι εκπαιδευτικοί(από Ιταλία,Ισπανία,Πορτογαλία,Ουγγαρία και Βουλγαρία) επισκέφτηκαν το πρωί το νηπιαγωγείο μας και παρακολούθησαν  τα παιδιά μας να χορεύουν ελληνικούς χορούς και να τραγουδούν το τραγούδι του προγράμματος “Nice to meet you,hi,hi,hi”. Όταν ετοιμαστεί το βίντεο θα προστεθεί σ’επόμενη ανάρτησή μας.

Τα παιδιά τους έδωσαν κονκάρδες και τσάντες με σημειωματάριο με το logo του προγράμματος τα οποία είχαμε ετοιμάσει.

Οι εταίροι μας έφεραν χειροποίητα παιχνίδια από τους μαθητές τους σαν δώρα στα παιδιά μας και στο νηπιαγωγείο μας.

Τα παίξαμε αμέσως:

Ευχαριστούμε θερμά τον κο Στόσεβιτς,γονέα μαθήτρια μας,που γι’ακόμη μία φορά μας ομόρφυνε τον εσωτερικό και αύλειο χώρο μας με τις μπαλονοσυνθέσεις του. Γεύση Ελλάδας απαιτούσε η μέρα και τα μπαλόνια αρμονισμένα στα χρώματά της(γαλάζιο,άσπρο).Επίσης τον ευχαριστούμε από καρδιάς για τη βοήθειά του στη φωτογράφιση των σημερινών δρώμενων.

Είχαμε ετοιμάσει μερικά παιχνίδια,μπίνγκο,παζλ-η αρπαγή της Ευρώπης,παιχνίδι memory με τους θεούς του Ολύμπου

τα οποία παίξαμε όλοι μαζί και το  χαρήκαμε αφάνταστα.

Η μέρα έκλεισε με την επίδειξη ομαδικών  παιχνιδιών:

“Ο Σάιμον λέει”:

και “Βρες τον κρυμμένο σπόρο”:(πληροφορίες προς το τέλος της ανάρτησης)

από κάτω από: Erasmus+: Learning to play| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επίσκεψη των εταίρων στη χώρα μας- Erasmus+: “Learning to play and playing to learn”