Χειμερία νάρκη-Οι 3 καταστάσεις της ύλης

Ιαν 201929

Σήμερα μιλήσαμε για τη χειμερία νάρκη.Τι είναι,ποια ζώα πέφτουν σε χειμερία νάρκη,ποιες αλλαγές συντελούνται στο σώμα τους κατά τη διάρκειά της,τι προετοιμασίες γίνονται πριν τα συγκεκριμένα ζώα ΄΄κοιμηθούν΄΄(καφέ αρκούδα,έντομα,είδος βατράχου-μπράσκα,σκίουρος, χελώνα στεριάς,φίδι,σαύρα,νυχτερίδα,σαλιγκάρι) και πότε ΄΄ξυπνούν΄΄.

Ξεκινήσαμε με τις αρκούδες παρακολουθώντας το βίντεο από τη σειρά “Ο Μαγικός κόσμος των ζώων” της Disney.

Τα παιδιά της απογευματινής βάρδιας του ολοήμερου τμήματος,ορμώμενοι από τις γνώσεις του κύκλου του νερού-νερό,εξάτμιση,υδρατμοί,συμπύκνωση,πάγος-και τη χειμερία νάρκη επεξεργαστήκαμε τις 3 καταστάσεις της ύλης.Στερεό,υγρό,αέριο.

Γνωρίσαμε τα μικρότερα κομμάτια της ύλης,τα μόρια και τ’άτομα τα οποία δεν μπορούμε να δούμε,μόνο μέσω προσομοιώσεων.

Μιλήσαμε για την ιδιότητα των στερεών να έχουν σχήμα που δεν αλλάζει όπου και να τα τοποθετήσουμε.Αντίθετα τα υγρά παίρνουν το σχήμα του δοχείου που τα τοποθετούμε. Πειραματιστήκαμε με διάφορα ποτήρια και βάζα του σχολείου,νερό και μαρκαδόρους.

Τα στερεά μπορούμε να τα πιάσουμε με τα χέρια μας  και να τα μεταφέρουμε. Τα υγρά δεν μας το επιτρέπουν όσο κι αν επιμένουμε.

Μιλήσαμε για τους δεσμούς ανάμεσα στα μόρια των στερεών, των υγρών και των αέριων.

Παρακολουθήσαμε κι ανάλογα βίντεο:

Γίναμε μόρια στερεών:

μόρια υγρών:

και μόρια αερίων:

Με το βραστήρα του σχολείου παρακολουθήσαμε την αύξηση της θερμοκρασίας του νερού και την κίνησή του που μας απέδωσε την εξάτμιση και είδαμε τους υδρατμούς.

Στη συνέχεια τοποθετήσαμε πάνω από τους υδρατμούς τον πάτο ενός βάζου και παρακολουθήσαμε βιωματικά την μετατροπή τους σε υγρό(υγροποίηση). Αγγίξαμε τις σταγόνες.

Στη συνέχεια, σαν επιστήμονες που είμαστε,αναφέραμε τη χημική ονομασία του νερού Η2Ο.

Συμπληρώσαμε κι ένα φύλλο εργασίας με μόρια νερού και ένα ποτήρι γεμάτο Η2Ο.

Τέλος στην παρακάτω σελίδα του Phet Colorado interactive simulations είδαμε την προσομοίωση των καταστάσεων της ύλης.

από κάτω από: Το νερό, Φυσική-Πειράματα, Χειμερία νάρκη| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χειμερία νάρκη-Οι 3 καταστάσεις της ύλης