Ένα σύννεφο στο μπουκάλι μου

Ιαν 201926

Σήμερα μας περίμενε μία έκπληξη.

Αφού συμπληρώσαμε ένα μαθηματικό φύλλο εργασίας για τη μέτρηση των σταγόνων από το Πυθαγόρειο Νηπιαγωγείο

επιλύσαμε αινίγματα σχετικά με τον κύκλο του νερού(υλικό από προηγούμενη ανάρτησή μας),γράψαμε τις απαντήσεις τους ολοκληρώνοντας την ακροστιχίδα και απεικονίσαμε μια βροχερή μέρα με πρωταγωνιστή το «Σύννεφο»,

Η ακροστιχίδα του Σύννεφου:

ήρθε η ώρα της ΕΚΠΛΗΞΗΣ!!!!- Ένα σύννεφο στο μπουκάλι μας!!!

Παρακολουθήσαμε βίντεο με τα υλικά του πειράματος και την εκτέλεσή του από παιδιά,μαθητές δημοτικού.

Μπορούμε λοιπόν κι εμείς να γίνουμε επιστήμονες-ερευνητές!!

Τι χρειαστήκαμε:

1) Άδειο πλαστικό μπουκάλι νερού

2)Καθαρό οινόπνευμα-ελάχιστη ποσότητα

3)Καλό κούνημα για να βραχεί όλη η εσωτερική επιφάνεια του μπουκαλιού με το οινόπνευμα

4)Στρίβουμε το μπουκάλι συμπιέζοντας το,αυξάνοντας την εσωτερική πίεση

5)Αφήνοντας απότομα τη μία άκρη του μπουκαλιού θα σχηματιστεί το σύννεφο μέσα στο μπουκάλι και ανοίγοντας το καπάκι απελευθερώνεται προς τα έξω

Πώς λειτουργεί; (Πήραμε τμήμα της απάντησης από το συγκεκριμένο site)

Τα σύννεφα σχηματίζονται όταν οι υδρατμοί στην ατμόσφαιρα κρυώσουν λόγω διαστολής ανερχόμενης αέριας μάζας και έπειτα συμπυκνωθούν σε σταγονίδια πάνω σε πυρήνες συμπύκνωσης, όπως σωματίδια σκόνης, πάγος ή αλάτι.
Η θερμοκρασία αλλάζει με τη συμπίεση στο μπουκάλι: η ποσότητα του αέρα μέσα στο μπουκάλι είναι σταθερή, αλλά συμπιέζοντας το, μειώνεται ο όγκος του αερίου και αυξάνεται ελαφρώς η θερμοκρασία. Όταν σταματάς τη συμπίεση στο μπουκάλι, ο όγκος αυξάνεται και έτσι μειώνεται ελαφρώς η θερμοκρασία. Αν ο αέρας μέσα στο μπουκάλι έχει σχετικά υψηλή υγρασία τότε η πτώση θερμοκρασίας είναι αρκετή για να υπάρξει συμπύκνωση του νερού πάνω στα σωματίδια σκόνης, σχηματίζοντας ένα σύννεφο.

Άλλες δραστηριότητές μας για τον κύκλο του νερού μπορείτε να δείτε εδώ,εδώ,εδώ.

από κάτω από: Το νερό| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ένα σύννεφο στο μπουκάλι μου