Από το μήλο…. στη μηλόπιτα

Νοέ 201812

Σήμερα μιλήσαμε για τη διαδρομή από το μήλο στη μηλόπιτα. Φτιάξαμε και ένα μικρό βιβλιαράκι που το πήραμε σπίτι.

Tις εικόνες τις πήραμε από το blog mikapanteleon.

Οι εικόνες που χρησιμοποιήθηκαν:

Επίσης από το ίδιο blog mikapanteleon ακούσαμε και το τραγούδι “Μίλα μου για μήλα”.

Τα παιδιά της απογευματινής βάρδιας του ολοήμερου τμήματος παρακολουθήσαμε βίντεο για το πώς γίνεται από το σπόρο το μήλο.

Εστιάσαμε την προσοχή μας στο λουλούδι που γίνεται μήλο και το απομεινάρι του παραμένει στο μήλο. Μάλιστα το επιβεβαιώσαμε και στα φρούτα που έχουμε στο σχολείο,γιατί όλα τα φρούτα γίνονται από τα λουλούδια των δέντρων ακολουθώντας τη διαδρομή του σπόρου.

Μάλιστα συζητήσαμε πάνω στο επόμενο βίντεο για τον κύκλο ζωής της μηλιάς ,μέσα από τις εποχές του χρόνου,ανακαλώντας από τη μνήμη μας και τις γνώσεις μας για τα φυλλοβόλα δέντρα.

Συμπληρώσαμε και ένα φύλλο σειραθέτησης  από το σπόρο του μήλου στη …μηλόπιτα.Επεξεργαστήκαμε τα στάδια,τα βρήκαμε, τα βάλαμε στη σωστή σειρά και τοποθετήσαμε τις εικόνες στη θέση τους.

Αφού κολλήσαμε τις εικόνες  γράψαμε και τους αριθμούς της σειραθέτησης.

Τα φύλλα εργασίας:

Μόλις τελειώσαμε το γεύμα μας για να χαλαρώσουμε είδαμε το ολλανδικό παραμύθι “Τα χρυσά μήλα”, παρατηρήσαμε τις συμπεριφορές των αδερφών, κατανοήσαμε τις λάθος και τις σωστές και καταλήξαμε πώς η αλήθεια πάντα θριαμβεύει και λάμπει!!!

από κάτω από: Μαθηματικά, Φρούτα του φθινοπώρου| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Από το μήλο…. στη μηλόπιτα