Ο τρύγος

Οκτ 201816

Ξεκινήσαμε να γνωρίζουμε το ταξίδι του κρασιού κι όχι μόνο(της σταφίδας,του ξιδιού,της σαμπάνιας,του τσίπουρου). Όλα ξεκινούν από το αμπέλι.

Παρακολουθήσαμε την παρουσίαση στο Youtube από το αμπέλι στο κρασί και συζητήσαμε πάνω σ’αυτή.

Βγήκαμε στην αυλή του σχολείου,παρατηρήσαμε την κληματαριά της διπλανής πολυκατοικίας που τα κλαδιά της διακοσμούν τον τοίχο μας.είδαμε τα τσαμπιά σταφυλιών να κρέμονται,κόψαμε τα φύλλα της και συζητήσαμε για το σχήμα τους και την κατασκευή τους.

Ακούσαμε το τραγούδι “Τσιριτρό”:

Το εποπτικό υλικό για το θέμα μας του blog Kindykids είναι εξαιρετικό και θα το χρησιμοποιούμε καθ’όλη τη διάρκεια της ανάπτυξης.

Φτιάξαμε τις ρόγες στο σταφύλι με τύπωμα του δείκτη μας στην τέμπερα.

Συνεχίζοντας την επεξεργασία των σχημάτων γνωρίσαμε το τετράγωνο και δημιουργήσαμε τις ομαδούλες των μεγάλων και των μικρών.

Τα παιδιά της απογευματινής βάρδιας του ολοήμερου τμήματος γνωρίσαμε το “Billy το σταφύλι” και το κάναμε αμέσως φίλο μας.

Ασχοληθήκαμε με το λεξιλόγιο μαθαίνοντας ποιος είναι ο γεωργός,το χωράφι,το αμπέλι,η καλλιέργεια. Τέλος συμπληρώσαμε μαθηματικό φύλλο εργασίας με την έννοια από το μεγαλύτερο στο μικρότερο.Στην παρεούλα είχαν γίνει και οι αντίστροφες ασκήσεις από το μικρότερο στο μεγαλύτερο. Τα φύλλα εργασίας προέρχεται από το blog της Τάνιας Μάνεση για τον τρύγο.

Τα φύλλα εργασίας:

από κάτω από: Τρύγος| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ο τρύγος