Ποιο είναι το ταλέντο μας-Κλείνοντας ο κύκλος της ζωής

Οκτ 20183

Σήμερα ασχοληθήκαμε μ΄ένα ακόμη κομμάτι του πίνακα παρουσίασης και πληροφοριών του εαυτού μας που περιελάμβανε τις δεξιότητές μας και τα ταλέντα μας.Όλοι έχουμε μια δεξιότητα πλήρως ανεπτυγμένη σε κάποιο τομέα.Πολλές φορές,πολλά  διαφορετικά άτομα έχουν το ίδιο ταλέντο.

Εμείς είμαστε ικανοί στο χορό,στην ενόργανη γυμναστική,στο κολύμπι,στο τρέξιμο,στη ζωγραφική,στο μπάσκετ,στο ποδόσφαιρο,στη ρυθμική,στο μπαλέτο,στο τραγούδι.

Παρακολουθήσαμε βίντεο από το Youtube παιδικών ταλέντων και κατανοήσαμε τη σημασία τους.Μερικά από το υλικό μας:

Στη συνέχεια δημιουργήσαμε ένα στιγμιότυπο από τη στιγμή που εκδηλώνουμε τα ταλέντα μας και το κλείσαμε στην κορνίζα.

Τα στιγμιότυπα των ταλέντων μας:

Κλείνοντας την ενότητα της τρίτης ηλικίας(εδώ και εδώ) θίξαμε το θέμα της απώλειας και το κλείσιμο του κύκλου της ζωής.

Αναφέραμε ξανά τις αλλαγές-αλλοιώσεις  που παρατηρούνται στο σώμα μας με το πέρασμα των χρόνων. Ότι μεγαλώνοντας οι λειτουργίες των οργάνων εξασθενούν μέχρι που έρχεται η ώρα που παύουν.Τα πάντα γύρω μας κάνουν έναν κύκλο που τελειώνει(φυτά,πουλιά,ζώα).Μιλήσαμε για τις απώλειες που έχουμε βιώσει(παππού,γιαγιάς,χρυσόψαρων,σκύλων,καναρινιών).

Όλα πετούν στον ουρανό,όπως μας λέει και το παραμύθι που παρακολουθήσαμε  “Αν τ’αγαπάς ,ξανάρχονται”. Αυτό που δεν φεύγει είναι η αγάπη που τρέφουμε για τα πρόσωπα αυτά που ζουν στις καρδιές μας. Και άλλωστε δεν πρέπει να χάνουμε τη μαγεία και τη φαντασία, απαραίτητα στοιχεία της νηπιακής νοημοσύνης και ανάπτυξης.Τα πρόσωπα που φεύγουν μας βλέπουν και μας καμαρώνουν.Εμείς δεν μπορούμε να τα δούμε,η όρασή μας δεν φτάνει μέχρι εκεί.Αντιθέτως τα μάτια της ψυχής μας είναι πάνω τους!!!

Τελειώνοντας τη συζήτηση φτιάξαμε τα πορτρέτα του νέου ζευγαριού και του γέρικου.Μαθηματικές αντίθετες έννοιες νέος-γέρος.

από κάτω από: το αρχικό γράμμα του ονόματός μου-τ' όνομά μου-ο εαυτός μου, Τρίτη ηλικία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ποιο είναι το ταλέντο μας-Κλείνοντας ο κύκλος της ζωής