Δραστηριότητες πρώτης μέρας σχολικής χρονιάς 2018-2019

Σεπ 201812

Σήμερα ήταν η πρώτη μέρα που οι μαθητές μας και οι μαθήτριες μας γνώρισαν το χώρο του νηπιαγωγείου,τις αίθουσες με το υλικό τους και τις γωνιές παιχνιδιών και εκπαιδευτικού υλικού.Μιλήσαμε για τη συμπεριφορά μας καθ’ όλη τη διάρκεια της παραμονής μας στο νηπιαγωγείο, για τους κανόνες συζήτησης και διαλόγου,για τους κανόνες εργασίας,υγιεινής,φαγητού,παιχνιδιού και ομάδας.

Γνωριστήκαμε μεταξύ μας.Είπαμε τα ονόματά μας παιδιά και εκπαιδευτικοί(Υποχρεωτικό πρωινό τμήμα 1:κυρία Ευαγγελίνα,Υποχρεωτικό πρωινό τμήμα 2:κυρία Μαρίνα, Ολοήμερο τμήμα:κυρία Βάνα).

Παίξαμε το παιχνίδι γνωριμίας με τη μαϊμουδίτσα-φύλακα άγγελο της τάξης μας ,τη Μάιρα.Η Μάιρα χαιρέτησε ένα-ένα τα παιδιά μας, έμαθε τα ονόματά τους και τους υποσχέθηκε ότι θα φυλά την τάξη μας όταν απουσιάζουμε όλοι.

Γνωρίσαμε τις γωνιές δραστηριοτήτων και παιχνιδιών. Παίξαμε και διασκεδάσαμε.

Αφού φάγαμε το δεκατιανό μας, δημιουργήσαμε σαν σπουδαίοι ζωγράφοι που είμαστε,τα πορτρέτα μας,

τα περικλείσαμε στα κάδρα τους

και φεύγοντας πήραμε μαζί μας την πρώτη κατασκευή της χρονιάς που θα στολίσει το δωμάτιό μας.

Βεβαίως δεν παραλείψαμε να φωτογραφηθούμε για να θυμόμαστε μετά από χρόνια την πρώτη μας μέρα στο νηπιαγωγείο! Ενδεικτικά παρουσιάζονται κάποιες φωτογραφίες.

2 σχόλια στο άρθρο

“Δραστηριότητες πρώτης μέρας σχολικής χρονιάς 2018-2019”

1. 13 Σεπτεμβρίου, 2018 στις 05:56       Πανος Καρβέλλης Έγραψε:

Πολλά μπράβο σε όλη την ομάδα.
    Νιώθω ήδη καλά που η Ηβη Χριστίνα θα έχει δασκάλα την κ.Μαρίνα αλλά και οι εντυπώσεις μου απο τις Κυρίες Βάνα και Ευαγγελίνα είναι οι καλύτερες.
    Σε ό,τι χρειαστείτε θα είμαστε στο πλευρό σας.

2. 13 Σεπτεμβρίου, 2018 στις 14:01       12ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ Έγραψε:

Ευχαριστούμε θερμά για τα καλά σας λόγια!!