Ψωμί

Απρ 201824

Ξεκινήσαμε σήμερα το ταξίδι μας στη γνώση της διαδρομής από το σιτάρι στο ψωμί.Μιλήσαμε για τα στάχυα,για τους σπόρους του σιταριού,για τα γεωργικά εργαλεία του παρελθόντος(αλέτρι,υνί,πιρούνα),για τ’όργωμα,τη σπορά,το αλώνισμα,το λίχνισμα,το άλεσμα. Μιλήσαμε και επεξεργαστήκαμε εικόνες και βίντεο από το διαδίκτυο για τα γεωργικά εργαλεία και τη διαδικασία που ακολουθούσαν οι γεωργοί στα παλιά και ακολουθούν στα τωρινά χρόνια.

Ακούσαμε και ξεκινήσαμε να μαθαίνουμε το αγαπημένο τραγούδι “Ο γεωργός πάει στον αγρό” το οποίο περιγράφει εξολοκλήρου πώς οδηγούμαστε από το σπόρο του σιταριού στο ψωμί.

Είπαμε και τα υλικά που χρειάζονται να προστεθούν  στο αλεύρι για να γίνει ζύμη ψωμιού.

Αλεύρι-νερό-λάδι-μαγιά-αλάτι-ζάχαρη

Τη Δευτέρα 30/4/2018 θα παρακολουθήσουμε στο νηπιαγωγείο μας το δωρεάν εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Τοστάκι θρεπτικό…..το ΤΕΛΕΙΟ ΚΟΛΑΤΣΙΟ”. Αποτελεί ένα επιχορηγούμενο πρόγραμμα που υλοποιεί η εταιρία “ELBISCO” σε σχολεία της Αττικής σε συνεργασία με την ομάδα “Κιβωτός,Παιδικές υποθέσεις“.

από κάτω από: Ψωμί| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ψωμί