Πασχαλινές αναμνήσεις-Πώς πέρασα το Πάσχα

Απρ 201816

Πρώτη μέρα ,σήμερα ,σχολείου μετά τις πασχαλινές διακοπές.Τα νέα πολλά,οι εμπειρίες και οι εντυπώσεις από τη γιορτή καλά χαραγμένες και δεν κρατιόμασταν λεπτό…..Ανυπομονούσαμε να τα πούμε όλα με κάθε λεπτομέρεια.Πού πήγαμε, με ποιους περάσαμε τις μέρες μας, πώς ήταν ο Επιτάφιος, η λαμπάδα μας,τι κάναμε το βράδυ της Ανάστασης,τι είδαμε ,τι ακούσαμε,τι γλυκά φάγαμε(κουλουράκια,τσουρέκια, σοκολατένια αβγά,λαγουδάκια,κοτοπουλάκια),πώς φάγαμε το αρνί(ψητό ή στο φούρνο), αν χορέψαμε κλπ

Όλες τις εμπειρίες μας συμφωνήσαμε να τις αποτυπώσουμε στις σελίδες ενός μικρού βιβλίου. Έτσι χρησιμοποιώντας κάποια φύλλα από το blog Pop-it και από την Ελένη Μαμανού και διακοσμώντας το εξώφυλλο, φυλάξαμε τις αγαπημένες στιγμές της γιορτής του Πάσχα 2018.Μάλιστα μ’αυθόρμητη γραφή(όσα παιδιά είναι έτοιμα-τα υπόλοιπα με αντιγραφή) γράψαμε και χαρακτηριστικές λέξεις που συνοδεύουν τις αναμνήσεις μας(κοκορέτσι,αβγά,μαγιρίτσα-μαγειρίτσα,αρνί,παπαρούνα,σταβρός-σταυρός).

Τα φύλλα του βιβλίου των πασχαλινών αναμνήσεων:

Επίσης σ’ελεύθερη ζωγραφική τα παιδιά αποτύπωσαν τις εμπειρίες τους:

Τα παιδιά της απογευματινής βάρδιας του ολοήμερου τμήματος επεξεργάστηκαν την ιδέα του blog Το νηπιαγωγείο μ’αρέσει πιο πολύ  και μ’ ερωτήσεις μέσω των αισθήσεων συνέδεσαν τα γεγονότα και τις εμπειρίες της γιορτής του Πάσχα.

Οι εικόνες της κατασκευής:

από κάτω από: Πάσχα| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πασχαλινές αναμνήσεις-Πώς πέρασα το Πάσχα