Ελληνικά παραδοσιακά φαγητά και η πυραμίδα διατροφής

Οκτ 20179

Σήμερα οι γονείς των μαθητών μας συνέβαλλαν στο στρώσιμο του τραπεζιού με παραδοσιακά ελληνικά φαγητά. Κεφτεδάκια, τυρόπιτες, σπανακόπιτες,σουβλάκια καλαμάκια,σουβλάκια με πίτα, σαλάτες αγγουροντομάτας ,ψωμί, ελιές, μουσακάς.

Εικόνα3

Ευχαριστούμε θερμά όλους εσάς τους γονείς , που συνεισφέρατε, για την ανταπόκρισή σας και τη συνεργασία σας!!!!! Ενδεικτικά κάποιες φωτογραφίες από τη δραστηριότητα.

Εικόνα4 Εικόνα2 Εικόνα6 Εικόνα5

Τα παιδιά ευχαριστήθηκαν,χάρηκαν, συζητούσαν ποιος έφερε τι και φυσικά τίμησαν τα εδέσματα.Κατά τη διάρκεια του γεύματος ακούσαμε παραδοσιακή μουσική αλλά και χορέψαμε.

Μάλιστα κατά την αποχώρηση των παιδιών κεράστηκαν και οι γονείς.

Εικόνα1

Παρακολουθήσαμε βίντεο για τις ομάδες των τροφών και για τη διατροφική πυραμίδα. Τα παιδιά ήρθαν σ’ επαφή με τις έννοιες υδατάνθρακες ,πρωτεΐνες, λιπαρά και τη σημασία στη διατροφή μας.

Τα παιδιά της απογευματινής βάρδιας του ολοήμερου τμήματος συμπλήρωσαν ένα φύλλο εργασίας για την πυραμίδα της διατροφής.

Εικόνα8 Εικόνα7

Το φύλλο εργασίας από εδώ:

Εικόνα9

από κάτω από: Erasmus+: Learning to play, Διατροφή| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ελληνικά παραδοσιακά φαγητά και η πυραμίδα διατροφής