Ο Παρθενώνας: Σύμβολο της πόλη μας

Σεπ 201728

Με τα παιδιά  είδαμε εκπαιδευτικά βίντεο από το YouTube σχετικά με την κατασκευή του Παρθενώνα . Μιλήσαμε για τον Περικλή , το γλύπτη Φειδία και τους αρχιτέκτονες Ικτίνο και Καλλικράτη. Είδαμε την πρόσοψη του και μετρήσαμε πόσοι κίονες υπάρχουν , τι απεικόνιζαν τ” αετώματα (ανατολικό αέτωμα: Η γέννηση της θεάς Αθηνάς από το κεφάλι του Δία, δυτικό αέτωμα: Η διαμάχη της θεάς Αθηνάς με το θεό Ποσειδώνα ) , σε ποιο σημείο του ναού βρισκόταν τοποθετημένο το χρυσελεφάντινο άγαλμα της Αθηνάς, ποιος ναός ήταν το Ερέχθειο και από που το καταλαβαίνουμε( Καρυάτιδες), πώς αλλοιώθηκε ο Παρθενώνας και όλα τα κτίσματα της Ακρόπολης στο πέρασμα των χρόνων . Παραθέτουμε 2 από τα βίντεο που χρησιμοποιήσαμε.

Εικόνα18 (2)

3d κατασκευή του Παρθενώνα

3d η Ακρόπολη

Ο Παρθενώνας του Κώστα Γαβρά

Συμπληρώσαμε  φύλλο εργασίας ωσάν γνήσιοι μηχανικοί και αρχιτέκτονες της εποχής και δημιουργήσαμε τη δική μας πρόσοψη του Παρθενώνα.

DSC04657 DSC04658 DSC04659 DSC04653 DSC04652 Εικόνα9 Εικόνα10 Εικόνα8 Εικόνα2 Εικόνα3

Τα παιδιά της απογευματινής βάρδιας του ολοήμερου τμήματος ασχολήθηκαν με τους δύο θεούς που διεκδίκησαν την ονομασία της πόλης μας Αθήνας σε συνέχεια της δραστηριότητας  εδώ.

DSC04654 DSC04655 DSC04656 Εικόνα14 Εικόνα15

Τα φύλλα εργασίας από το Pinterest.

Εικόνα16 Εικόνα17

από κάτω από: Erasmus+: Learning to play| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ο Παρθενώνας: Σύμβολο της πόλη μας