Μαθηματικά παιγνίδια από το 0-6

Μάι 201718

Προχωρώντας σιγά σιγά στην επεξεργασία του σχηματισμού των ποσοτήτων των αριθμών και την ολοκλήρωση της πρώτης δεκάδας, ασχοληθήκαμε με μαθηματικές προκλήσεις.

Ερωτήματα, όπως σε ποια σειρά ταξινομούνται οι αριθμοί που έχουμε ασχοληθεί μέχρι τώρα , έτσι γράφονται ,με ποιους τρόπους μπορούμε να σχηματίσουμε π.χ. την ποσότητα του 6, απαντήθηκαν.

DSC04190 DSC04191 DSC04200

Τα παιδιά με βοήθεια τα τουβλάκια του οικοδομικού υλικού προσπαθούσαν να δώσουν τις ανάλογες απαντήσεις.

Διαφορετικοί σχηματισμοί της ποσότητας 6:

Εικόνα3 Εικόνα4 Εικόνα5 Εικόνα6 Εικόνα7  DSC04194

Επίσης παίξαμε με τα τουβλάκια μας και παιγνίδια πρόσθεσης και αφαίρεσης.

Π.χ.: Από τα 6 τουβλάκια σας ξεχωρίστε και τοποθετήστε  μπροστά σας  τα 2. Πόσα έμειναν μαζί;

Πάρτε από τα 6 τουβλάκια σας το 1 και τοποθετήστε το μπροστά σας. Πόσα τουβλάκια πρέπει να του προσθέσετε για να έχετε μπροστά σας 4.

Πόσα τουβλάκια πρέπει ν’ αφαιρέσετε από τα 6 για να σας μείνουν 3. Οι επιλογές μας ήταν πολλές και τα παιδιά ενθουσιάστηκαν με τις προκλήσεις !!!

Μπορείτε να μεταβείτε στην κατηγορία Μαθηματικά του πρώτου μας ιστολογίου γι’ άλλες ιδέες.

από κάτω από: Μαθηματικά| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μαθηματικά παιγνίδια από το 0-6