Διατροφή: Γαλακτοκομικά

Φεβ 201714

Σήμερα ήρθε στο σχολείο μας η ομάδα του εκπαιδευτικού προγράμματος της εταιρίας ΦΑΓΕ   “Ο θησαυρός της διατροφής».

Πρόκειται για μια πρωτοβουλία της ΦΑΓΕ που υλοποιείται σε δημόσια και ιδιωτικά νηπιαγωγεία και παιδικούς σταθμούς, με σκοπό να ευαισθητοποιήσει και να διδάξει στα παιδιά τη σημασία και τις αξίες της σωστής και ισορροπημένης διατροφής. Η παράσταση βασίζεται σε ένα διαδραστικό παιχνίδι, στο οποίο τα παιδιά συμμετέχουν ενεργά, γνωρίζοντας την αξία και τη σημασία που έχουν τα γαλακτοκομικά προϊόντα για την ανάπτυξη του ανθρώπου.Τα παιδιά έχουν την ευκαιρία, με τον πιο ευχάριστο και διασκεδαστικό τρόπο, να ακούσουν, να συμμετάσχουν και να ανακαλύψουν τελικά ποιος είναι πραγματικά ο «Θησαυρός» μέσα στο ψυγείο! (εδώ).

Στο τέλος του προγράμματος μοιράστηκαν γιαουρτάκια Junior τα οποία πήραν τα παιδιά στο σπίτι.

Picture1 Picture2 Picture3 Picture4 Picture5 Picture6 Picture7 Picture8

Τα παιδιά συμπλήρωσαν δύο φύλλα εργασίας που λειτούργησαν εμπεδωτικά για τις γνώσεις των ημερών σχετικά με την ομάδα των γαλακτοκομικών.

Ο πίνακας αναφοράς με τα γαλακτομικά προϊόντα είναι από το dreamskindergarten.blogspot.gr .

DSC03240 DSC03241 DSC03242 DSC03243 DSC03244 DSC03245 DSC03246 DSC03247 DSC03248 Εικόνα3 Εικόνα2 Εικόνα1

Τα φύλλα εργασίας:

diatrofi4   Εικόνα2   Εικόνα3

από κάτω από: Διατροφή| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Διατροφή: Γαλακτοκομικά