Διατροφή: Γαλακτοκομικά

Φεβ 201713

Αύριο θα έρθει στο σχολείο μας η ομάδα του εκπαιδευτικού προγράμματος της εταιρίας ΦΑΓΕ  ” Ο θησαυρός της διατροφής”.

Πρόκειται για μια πρωτοβουλία της ΦΑΓΕ που υλοποιείται σε δημόσια και ιδιωτικά νηπιαγωγεία και παιδικούς σταθμούς, με σκοπό να ευαισθητοποιήσει και να διδάξει στα παιδιά τη σημασία και τις αξίες της σωστής και ισορροπημένης διατροφής. Η παράσταση βασίζεται σε ένα διαδραστικό παιχνίδι, στο οποίο τα παιδιά συμμετέχουν ενεργά, γνωρίζοντας την αξία και τη σημασία που έχουν τα γαλακτοκομικά προϊόντα για την ανάπτυξη του ανθρώπου.Τα παιδιά έχουν την ευκαιρία, με τον πιο ευχάριστο και διασκεδαστικό τρόπο, να ακούσουν, να συμμετάσχουν και να ανακαλύψουν τελικά ποιος είναι πραγματικά ο «Θησαυρός» μέσα στο ψυγείο! (εδώ)

Μιλήσαμε για τις ομάδες τροφίμων και ξεχωρίσαμε τα Γαλακτοκομικά. Γνωρίσαμε ποια προϊόντα γίνονται από το γάλα( τυρί, γιαούρτι, βούτυρο) και από πού προμηθευόμαστε το γάλα( αγελάδα, πρόβατο, κατσίκα). Διαβάσαμε το βιβλίο από τους Εξερευνητές ” Από το γάλα στο βούτυρο” και αναφερθήκαμε στην αξία των γαλακτοκομικών προϊόντων στην ανάπτυξή μας . ( πηγή ασβεστίου , βιταμίνης D  και πρωτεϊνών).Μας εξασφαλίζουν γερά δόντια, οστά και μύες.

Συμπληρώσαμε και ένα από τα φύλλα εργασιών των σπιτιών των τροφών από το e-children blog.

DSC03194 DSC03195 DSC03197 DSC03198 DSC03199 DSC03201 DSC03202 DSC03203 Εικόνα9

Χρησιμοποιήσαμε υλικό από τις ιστοσελίδες που περιέχονται στο παρακάτω αρχείο.

γαλακτοκομικά

Το αρχείο με τα σπίτια των τροφών.

Τα σπίτια των τροφών

από κάτω από: Διατροφή| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Διατροφή: Γαλακτοκομικά