Κύπρος, Ελλάδα, Ομογένεια: Εκπαιδευτικές γέφυρες

Νοέ 201625

Τα παιδιά στις ελεύθερες δραστηριότητές τους ασχολήθηκαν με το παζλ-κυπριακή σημαία (σχετική ανάρτηση εδώ).

Στη συνέχεια τους δόθηκε ένα φύλλο εργασίας που λειτούργησε σαν αξιολόγηση των γνώσεών τους σχετικά με την γεωγραφική θέση της Ελλάδας , της Κύπρου και της Μεσογείου θάλασσας. Τα παιδιά, στο χάρτη της Ευρώπης που τους δόθηκε έπρεπε να βρουν την Ελλάδα , την Κύπρο και τη Μεσόγειο θάλασσα και να χρωματίσουν τις αντίστοιχες περιοχές με τ’ ανάλογα χρώματα( δηλαδή: Ελλάδα- γαλάζιο ή μπλε, Κύπρος-πορτοκαλοκίτρινο, Μεσόγειος θάλασσα-μπλε ή γαλάζιο. Αφού ολοκλήρωσαν τη δουλειά τους , μας ζήτησαν εάν μπορούσαν να χρωματίσουν και τις ΄΄άλλες΄΄ θάλασσες.

Η επιθυμία τους ήταν μεγάλη, επιχειρηματολογώντας ,(για να είναι πιο όμορφη η εργασία μας) που τους δώσαμε τη δυνατότητα να χρωματίσουν και τις ΄΄άλλες ΄΄ θάλασσες!!!!!

Πάνω στο φύλλο εργασίας το κάθε παιδί έγραψε και τη φράση: ” Κύπρος- Ελλάδα-Δεν ξεχνώ”

DSC02174 DSC02172 DSC02177 DSC02175 DSC02176 DSC02178 DSC02181 DSC02182 DSC02183 DSC02179 DSC02180 Εικόνα1 Εικόνα2

Το φύλλο εργασίας:

Εικόνα3

Ακούσαμε το καταπληκτικό τραγούδι σε μουσική του Μίκη Θεοδωράκη και στίχους του Λεωνίδα Μαλένη  “Το χρυσοπράσινο φύλλο” που αναφέρεται στην Κύπρο και  την χαρακτηρίζει.

ΧΡΥΣΟΠΡΑΣΙΝΟ ΦΥΛΛΟ

Γη της λεμονιάς, της ελιάς
Γη της αγκαλιάς, της χαράς
Γη του πεύκου, του κυπαρισσιού
Των παλικαριών και της αγάπης

Γη του ξεραμένου λιβαδιού
Γη της πικραμένης Παναγιάς
Γη του Λίβα, του άδικου χαμού
Τ’ άγριου καιρού των ηφαιστείων
Χρυσοπράσινο φύλλο ριγμένο στο πέλαγος.

Γη των κοριτσιών που γελούν
Γη των αγοριών που μεθούν
Γη του μύρου, του χαιρετισμού
Κύπρος της αγάπης και του ονείρου
Χρυσοπράσινο φύλλο ριγμένο στο πέλαγος.

από κάτω από: Κύπρος| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κύπρος, Ελλάδα, Ομογένεια: Εκπαιδευτικές γέφυρες