Φιλία

Οκτ 201614

Σήμερα προχωρήσαμε στο τέταρτο στάδιο της ατομικής κατασκευής των παιδιών με τις προσωπικές πληροφορίες .

Φτιάξαμε τα μπαλόνια της φιλίας. Δόθηκαν στα παιδιά δύο μπαλόνια και ζωγράφισαν στο καθένα  ένα φίλο τους.

Η εργασία δόθηκε μετά από συζήτηση για την αναγκαιότητα της ύπαρξης των φίλων , της σωστής συμπεριφοράς που πρέπει να έχουν τα μέλη μιας φιλικής παρέας, τι μπορούμε να κάνουμε μαζί με τους φίλους μας κ.α.

Αξιοποιήθηκε εποπτικό υλικό από εδώ και εδώ. Διαβάσαμε και το εξαιρετικό παραμύθι ΄΄ Ο μικρός κάστορας και η Ηχώ΄΄ της  Amy Mac Donald ,μετάφραση της Ρένας Ρώσση –  Ζαΐρη. Ένας κάστορας ζει μόνος στην άκρη της λίμνης. Η ηχώ της φωνής του θα λειτουργήσει σαν την φωνή ενός άλλου. Η πλάνη αυτή θα οδηγήσει το μικρό κάστορα σε περιπλάνηση και αυτή με τη σειρά της, στη συνάντηση με τους πραγματικούς άλλους.
Μια ιστορία για τη μοναξιά και τη φιλία, δύο θέματα που αφορούν  ανθρώπους κάθε ηλικίας.

Η Αναστασία είχε φέρει αυτοκόλλητα στο σχολείο τα οποία αξιοποιήθηκαν σχετικά με τη θεματική της φιλίας και τα πρόσφερε στους φίλους της. Μάλιστα τα αυτοκόλλητα ονομάστηκαν ΄΄Τα  αυτοκόλλητα των καλών φίλων΄΄.

Οι εργασίες μας:

DSC01486 DSC01487 DSC01482 DSC01488 DSC01489