Ιούν 20157

Από την Τρίτη 2/6/2015 έως και την Πέμπτη 4/6/2015 διήρκησαν οι εργασίες του 2nd Trasnational Meeting στα πλαίσια των εργασιών του προγράμματος  ERASMUS+ ” We are equal, we have the same Rights”,με θέμα τα δικαιώματα των παιδιών. Η προγραμματισμένη επίσκεψη έγινε στη χώρα μας με υπεύθυνους φιλοξενίας και οργάνωσης του  πλαισίου διεξαγωγής των εργασιών τις εκπαιδευτικούς του 12ου Νηπιαγωγείου Γλυφάδας.

Οι συνάδελφοι εκπαιδευτικοί των συμμετεχόντων χωρών ( Πολωνία- συντονίστρια χώρα, Ισπανία, Ιταλία, Λιθουανία, Βουλγαρία, Τουρκία) που παραβρέθηκαν  στο meeting  επισκέφτηκαν το νηπιαγωγείο μας όπου τα παιδιά μας ,τους τραγούδησαν και δραματοποίησαν το τραγούδι του προγράμματος: ” Children’s Planet”. Είχαμε τυπώσει κονκάρδες με το logo και τα στοιχεία του προγράμματος και τα παιδιά τις προσέφεραν δώρο στον καθένα ευρωπαίο  συνάδελφο.  Επίσης τους προσφέραμε ένα φάκελο με μπλοκ( τυπωμένα πάλι τα στοιχεία του προγράμματος) και στυλό για τις εγγραφές που αφορούν το πρόγραμμα. Τέλος τους δωρίσαμε τουριστικό υλικό από τον ΕΟΤ  με πληροφορίες για τη χώρα μας.

Όμως και τα παιδιά μας δέχτηκαν δώρα από τους ευρωπαίους συναδέλφους ( εργασίες που είχαν ετοιμάσει τα δικά τους παιδιά , σοκολατάκια, γκοφρέτες κ.α,). Επίσης δώρα δεχτήκαμε και εμείς οι εκπαιδευτικοί για το σχολείο μας (παζλ ,παιχνίδια , κ.α ).

Οι εργασίες του meeting έλαβαν χώρα και τις τρεις ημέρες στην αίθουσα πολλαπλών τελετών του 2ου Δ/Σ Ελληνικού και ευχαριστούμε θερμά τη διευθύντρια Αθηνά Τζιούμα για την παραχώρηση της αίθουσας και τη βοήθειά της.

Κατά τη διάρκεια των εργασιών παρουσιάστηκαν, απ’ όλες τις χώρες , όλες οι δράσεις  που είχαν πραγματοποιηθεί  στο χρονικό διάστημα από το προηγούμενο ταξίδι( Βουλγαρία) και συμφωνήθηκαν οι επόμενες δραστηριότητες σύμφωνα με τον αρχικό προγραμματισμό. Την Τετάρτη 3/6/2015  τα παιδιά του νηπιαγωγείου μας παρουσίασαν μια μικρή παράσταση με θέμα :” Καλοκαίρι στην Ελλάδα”  και η σχολική μας σύμβουλος παρουσίασε  το εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας μας που αφορά την προσχολική αγωγή στους φιλοξενούμενους συναδέλφους μας.

Ευχαριστούμε τη σχολική μας σύμβουλο κα Ελένη Μουσένα που μας στηρίζει πάντα , μας ανοίγει δρόμους βελτίωσης στο παιδαγωγικό μας έργο και μας εμψυχώνει.

Η φιλοξενία μας περιλάμβανε τα εδέσματα- κεράσματα των διαλειμμάτων , τα μεσημεριανά γεύματα των επισκεπτών μας , επίσκεψη και ξενάγηση στο Μουσείο της Ακρόπολης καθώς και περιήγηση στο χώρο γύρω απ’ την Ακρόπολη.

Ευχαριστούμε θερμά όλους τους γονείς που μας στήριξαν  αγόγγυστα και προσέφεραν με χαρά τα πράγματα που είχαν αναλάβει για  τα κεράσματα των επισκεπτών μας. Όλα πήραν θετικότατα σχόλια και άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις στους φιλοξενούμενούς μας.

Επίσης ευχαριστούμε θερμά και την κα Ελένη μας ,που μας βοηθά στην καθαριότητα του νηπιαγωγείου μας και βοήθησε με το παραπάνω και στην τακτοποίηση της αίθουσας του δημοτικού. Είναι  πάντα δίπλα μας και μας συμπαραστέκεται όποτε και να τη χρειαστούμε.

Ευχαριστούμε θερμά την κα Γεωργία και Μελίνα, μητέρες του κλασικού τμήματος ,που μας βοήθησαν με τ’ αυτοκίνητά τους στη μεταφορά των εταίρων προς τους χώρους παράθεσης των γευμάτων.

Την τελευταία μέρα Πέμπτη 4/6/2015 δόθηκαν  από εμάς οι βεβαιώσεις παρακολούθησης των εργασιών και ένα μικρό δώρο που περιλάμβανε αφεψήματα της Ελλάδας( τσάι του βουνού, λεβάντα, φασκόμηλο κ.α.).

οι κονκάρδες μας για το πρόγραμμα ERASMUS+

ο τουριστικός οδηγός του ΕΟΤ

ο φάκελος με το μπλοκ και το στυλό για τον κάθε συνάδελφο

τα σακουλάκια με τα αφεψήματα