Οι κανόνες της τάξης μου ( του σχολείου μου)μέσα από την φιλία, συμφωνία φιλίας

IMG 20250919 144455 124 anonymized

Στόχοι Ενεργού Πολιτειότητας

  1. Καλλιέργεια ενσυναίσθησης και υπευθυνότητας
    Μέσω της δραστηριότητας με τις “πράσινες” και “κόκκινες” παλάμες, τα παιδιά αναγνωρίζουν τη σύνδεση μεταξύ πράξεων και συναισθημάτων, ενισχύοντας την ικανότητά τους να κατανοούν και να σέβονται τα συναισθήματα των άλλων.

  2. Δημιουργία κοινού κώδικα συμπεριφοράς
    Η συλλογική διαμόρφωση του “Χάρτη των Πράξεων της Τάξης” προάγει τη συνεργασία και την αίσθηση της κοινής ευθύνης, στοιχεία θεμελιώδη για την ενεργό συμμετοχή στην κοινωνία.

  3. Ενίσχυση της κοινωνικής συνοχής μέσω της φιλίας
    Η δραστηριότητα “Συμφωνία Φιλίας” και η δημιουργία του “Πολύχρωμου Ουράνιου Τόξου” ενισχύουν την αίσθηση της κοινότητας και της αποδοχής της διαφορετικότητας, προάγοντας την κοινωνική συνοχή και την αλληλεγγύη.

Σχέδιο Μαθήματος

Θέμα: Οι κανόνες της τάξης μου – Φιλία και Ενεργός Πολίτης

Στόχοι

Γνωστικοί

  • Να κατανοήσουν ότι οι πράξεις μας επηρεάζουν τους άλλους.

  • Να συσχετίσουν θετικές/αρνητικές συμπεριφορές με συναισθήματα.

  • Να γνωρίσουν ότι τα χέρια χρησιμοποιούνται για καλές πράξεις (αγκαλιά, βοήθεια, παιχνίδι).

Συναισθηματικοί

  • Να εκφράσουν πώς νιώθουν σε διάφορες καταστάσεις.

  • Να καλλιεργήσουν ενσυναίσθηση.

Κοινωνικοί

  • Να συνδιαμορφώσουν κοινούς κανόνες.

  • Να αντιληφθούν την αξία της φιλίας και της συνεργασίας.

Ψυχοκινητικοί

  • Να κόψουν, κολλήσουν και γράψουν σε χαρτί.

  • Να συμμετάσχουν σε ομαδική κατασκευή.

Υλικά

  • Βιβλίο: «Τα χέρια δεν είναι για να δέρνουμε»

  • Χαρτόνια κόκκινα και πράσινα

  • Ψαλίδια, κόλλες, μαρκαδόροι

  • Δύο φατσούλες (χαρούμενη – λυπημένη)

 Πορεία Δραστηριότητας

  1. Αφόρμηση

    • Ανάγνωση του παραμυθιού «Τα χέρια δεν είναι για να δέρνουμε».

    • Συζήτηση: «Τι μπορούμε να κάνουμε με τα χέρια μας που είναι καλό; Τι δεν πρέπει να κάνουμε;»

  2. Συζήτηση στην Ομάδα

    • Καταγράφουμε ιδέες των παιδιών για πράξεις που κάνουν την ομάδα χαρούμενη ή λυπημένη.

  3. Κατασκευή Παλαμών

    • Κάθε παιδί κόβει παλάμες από χαρτόνι.

    • Στις πράσινες παλάμες γράφουμε καλές πράξεις (αγκαλιάζω, βοηθώ, μοιράζομαι).

    • Στις κόκκινες παλάμες γράφουμε πράξεις που προκαλούν λύπη (σπρώχνω, δέρνω, φωνάζω).

  4. Ομαδικός Πίνακας

    • Κρεμάμε τις παλάμες κάτω από τις δύο φατσούλες (χαρούμενη – λυπημένη).

    • Ο πίνακας γίνεται «Ο Χάρτης των Πράξεων της Τάξης μας».

  5. Αναστοχασμός

    • Συζήτηση: «Πώς θα προσπαθήσουμε να έχουμε περισσότερες πράσινες παλάμες στην τάξη μας;»

    • Τα παιδιά συμφωνούν ότι οι πράξεις φιλίας χτίζουν μια χαρούμενη ομάδα.

Σύνδεση με τον Ενεργό Πολίτη – Φιλία

  • Το παραμύθι και η δραστηριότητα διδάσκουν στα παιδιά ότι η υπεύθυνη συμπεριφορά είναι βασικό στοιχείο για να είσαι ενεργό μέλος της ομάδας.

  • Η σύνδεση με τη φιλία γίνεται μέσα από τις πράσινες πράξεις που προάγουν την αγάπη, τη συνεργασία και τον σεβασμό.

  • Δημιουργείται η βάση για την «Συμφωνία Φιλίας» της τάξης.

  • Στόχοι Ενεργού Πολιτειότητας- Καλλιέργεια ενσυναίσθησης και υπευθυνότητας
    Μέσω της δραστηριότητας με τις “πράσινες” και “κόκκινες” παλάμες, τα παιδιά αναγνωρίζουν τη σύνδεση μεταξύ πράξεων και συναισθημάτων, ενισχύοντας την ικανότητά τους να κατανοούν και να σέβονται τα συναισθήματα των άλλων.
  • IMG 20250918 112112 717 anonymizedIMG 20250918 103943 422 anonymizedIMG 20250918 103912 760 anonymizedIMG 20250918 111137 751 anonymized IMG 20250918 111755 345 anonymized IMG 20250918 111901 325 anonymized IMG 20250918 111733 517 anonymized IMG 20250918 111530 126 anonymized IMG 20250918 111451 246 anonymized IMG 20250918 111425 564 anonymized IMG 20250918 111408 380 anonymized IMG 20250918 111255 456 anonymized IMG 20250918 111415 66 anonymized IMG 20250918 111220 603 anonymized IMG 20250918 110232 917 anonymized IMG 20250918 111411 898 anonymized
  • Στόχοι Ενεργού Πολιτειότητας-Δημιουργία κοινού κώδικα συμπεριφοράς
    Η συλλογική διαμόρφωση του “Χάρτη των Πράξεων της Τάξης” προάγει τη συνεργασία και την αίσθηση της κοινής ευθύνης, στοιχεία θεμελιώδη για την ενεργό συμμετοχή στην κοινωνία.
  • IMG 20250919 102409 637 anonymized
  • Επέκταση – Μουσικοκινητική Δραστηριότητα

    Μετά την ολοκλήρωση της ομαδικής κατασκευής με τις παλάμες, τα παιδιά παρακολούθησαν ένα μουσικό βίντεο γυμναστικής και ακολούθησαν τις κινήσεις που έβλεπαν στην οθόνη. Μέσα από τη χαρούμενη μουσική και τη σωματική δραστηριότητα, βίωσαν τη χαρά της ομαδικής συμμετοχής και της συνεργασίας, κατανοώντας στην πράξη ότι το σώμα μας και τα χέρια μας μπορούν να χρησιμοποιηθούν για καλούς σκοπούς: για άσκηση, παιχνίδι, χορό και κοινές εμπειρίες που ενισχύουν τη φιλία.

    Στόχοι Επέκτασης:

    • Να συνδέσουν τη σωματική δραστηριότητα με θετικά συναισθήματα.

    • Να βιώσουν την αξία της ομαδικής δράσης και της συνεργασίας.

    • Να εκφραστούν μέσα από την κίνηση και τη μουσική.

    • Να κατανοήσουν ότι οι φίλοι χαίρονται όταν κάνουν όμορφα πράγματα μαζί. IMG 20250918 113033 61 anonymized IMG 20250918 113205 940 anonymized IMG 20250918 112930 726 anonymized IMG 20250918 113236 591 anonymized IMG 20250918 113157 915 anonymized IMG 20250918 113257 290 anonymized IMG 20250918 113202 861 anonymized IMG 20250918 112239 166 anonymized IMG 20250918 112837 112 anonymized IMG 20250918 113257 2902 anonymized IMG 20250918 113244 164 anonymized IMG 20250918 113249 561 anonymized IMG 20250918 112301 3 anonymized IMG 20250918 112234 290 anonymized IMG 20250918 112649 146 anonymized

Στάδιο Δραστηριότητα Υλικά Στόχοι
Αφόρμηση Ανάγνωση του παραμυθιού «Τα χέρια δεν είναι για να δέρνουμε». Συζήτηση για το τι μπορούν να κάνουν τα χέρια μας (καλό/κακό). Βιβλίο: «Τα χέρια δεν είναι για να δέρνουμε» – Να συνδέσουν το παραμύθι με την καθημερινότητά τους.
– Να εκφράσουν ιδέες και συναισθήματα.
Συζήτηση Τα παιδιά αναφέρουν πράξεις που κάνουν την ομάδα χαρούμενη ή λυπημένη. Καταγράφονται ιδέες προφορικά. – Να αναγνωρίσουν τη σχέση πράξεων και συναισθημάτων.
– Να εκφράσουν προσωπικές εμπειρίες.
Κατασκευή Κόψιμο παλαμών από χαρτόνι. Στις πράσινες παλάμες γράφονται καλές πράξεις, στις κόκκινες πράξεις που στενοχωρούν. Χαρτόνια κόκκινα και πράσινα, ψαλίδια, μαρκαδόροι, κόλλα – Εξάσκηση λεπτής κινητικότητας.
– Οπτική διάκριση καλών/κακών πράξεων.
– Συνεργασία με συμμαθητές.
Ομαδική Εργασία Δημιουργία «Χάρτη Πράξεων»: οι παλάμες κρεμιούνται κάτω από δύο φατσούλες (χαρούμενη – λυπημένη). 2 φατσούλες (χαρούμενη – λυπημένη), σπάγκος/χαρτόνι για τον πίνακα – Καλλιέργεια συνεργασίας.
– Συλλογική διαμόρφωση κανόνων.
Αναστοχασμός Συζήτηση: «Πώς θα έχουμε περισσότερες πράσινες παλάμες στην τάξη μας;». Συμφωνία ότι οι φίλοι στηρίζουν ο ένας τον άλλον με καλές πράξεις. – Καλλιέργεια ενσυναίσθησης.
– Σύνδεση με την έννοια του ενεργού πολίτη.
– Διαμόρφωση πρώτης «Συμφωνίας Φιλίας».
Επέκταση – Μουσικοκινητική Δραστηριότητα Τα παιδιά παρακολουθούν μουσικό βίντεο γυμναστικής και ακολουθούν τις κινήσεις που βλέπουν. Βιώνουν τη χαρά της ομαδικής συμμετοχής και της συνεργασίας. Μουσικό βίντεο γυμναστικής, υπολογιστής/προβολικό – Να εκφραστούν μέσα από την κίνηση και τη μουσική.
– Να συνδέσουν τη σωματική δραστηριότητα με θετικά συναισθήματα.
– Να βιώσουν τη σημασία της ομαδικής δράσης και της φιλίας.

Ακολούθησε Δραστηριότητα παραμυθιού  για την φιλία «Ο μαύρος κότσιφας κι ο άσπρος γλάρος»,

  1. Καταγραφή Ιδεών για τη Φιλία
    Τα παιδιά μοιράστηκαν τι σημαίνει «φιλία» και οι ιδέες τους καταγράφηκαν.IMG 20250919 131032 902 anonymized

  2. Αφήγηση Παραμυθιού
    Διαβάστηκε το παραμύθι «Ο μαύρος κότσιφας κι ο άσπρος γλάρος», με έμφαση στη διαφορετικότητα και στη δύναμη της φιλίας.IMG 20250919 144651 405 anonymized

Το παραμύθι σε αφήγηση από την εκπαιδευτικό ένταξης του Νηπιαγωγείου μας κυρία Ειρήνη Γεροντίτη στο κανάλι της στο  youtube , μπορείτε να το ακούσετε παρακάτω.

  1. Συζήτηση – Ερωτήσεις Κατανόησης
    Τα παιδιά συζήτησαν και απάντησαν σε ερωτήσεις για την ιστορία, εστιάζοντας στα συναισθήματα των ηρώων.IMG 20250919 084909 698 anonymizedIMG 20250919 085147 499 anonymizedIMG 20250919 084955 184 anonymizedIMG 20250919 085951 680 anonymizedIMG 20250919 085928 175 anonymized

  2. Συμφωνία Φιλίας

    • Κάθε παιδί ζωγράφισε τον εαυτό του και υπέγραψε με το όνομά του.IMG 20250919 113300 505 anonymizedIMG 20250919 113304 388 anonymizedIMG 20250919 113415 688 anonymizedIMG 20250919 113435 291 anonymizedIMG 20250919 113346 769 anonymizedIMG 20250919 113317 901 anonymizedIMG 20250919 113340 451 anonymizedIMG 20250919 113336 712 anonymizedIMG 20250919 113359 487 anonymizedIMG 20250919 113309 791 anonymizedIMG 20250919 113323 97 anonymizedIMG 20250919 113644 282 anonymized

    • Οι ζωγραφιές συγκεντρώθηκαν σε έναν μεγάλο πίνακα ως «Συμφωνία Φιλίας».

  3. Η Πολύχρωμη Φιλία μας -Στόχοι Ενεργού Πολιτειότητας Ενίσχυση της κοινωνικής συνοχής μέσω της φιλίας
    Η δραστηριότητα “Συμφωνία Φιλίας” και η δημιουργία του “Πολύχρωμου Ουράνιου Τόξου” ενισχύουν την αίσθηση της κοινότητας και της αποδοχής της διαφορετικότητας, προάγοντας την κοινωνική συνοχή και την αλληλεγγύη.
    Με γκοφρέ χαρτόνια δημιουργήθηκε ουράνιο τόξο. Πάνω του τοποθετήθηκαν οι ζωγραφιές, σύμβολο ότι «όλοι διαφορετικοί, όλοι μαζί όμορφοι».IMG 20250919 131131 78 anonymized

  4. Η Ταμπέλα – Συμφωνία Φιλίας

    • Κάθε παιδί διάλεξε ένα γράμμα από τη φράση «ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΦΙΛΙΑΣ».

    • Το ζωγράφισε ελεύθερα IMG 20250919 140457 268 anonymizedIMG 20250919 140501 873IMG 20250919 140505 654

    • Τα γράμματα τοποθετήθηκαν στη σωστή σειρά, σχηματίζοντας την πρόταση.

    • Η ταμπέλα αναρτήθηκε πάνω από τον πίνακα της αφίσας, ολοκληρώνοντας το συλλογικό έργο.IMG 20250919 131148 861 anonymizedIMG 20250919 131158 557 anonymizedIMG 20250919 131201 972 anonymizedIMG 20250919 131142 961 anonymizedIMG 20250919 142102 198 anonymizedIMG 20250919 142057 398 anonymizedIMG 20250919 144455 124 anonymized

Στόχοι

  • Να κατανοήσουν ότι η φιλία βασίζεται στον σεβασμό και την αποδοχή του άλλου.

  • Να εκφράσουν τη μοναδικότητά τους μέσα από εικαστική δημιουργία.

  • Να βιώσουν τη συλλογικότητα μέσα από τη δημιουργία ενός κοινού έργου.

  • Να νιώσουν περήφανοι για τη «διαφορετική αλλά όμορφη» φιλία τους.

  • Να κατανοήσουν τη σημασία της συνεργασίας για την επίτευξη ενός κοινού στόχου.

  • Να βιώσουν τη χαρά της συλλογικής δημιουργίας.

  • Να εκφράσουν ατομικά τη μοναδικότητά τους μέσα από την εικαστική επεξεργασία ενός γράμματος.

  • Να αντιληφθούν ότι, όπως τα γράμματα σχηματίζουν μια λέξη, έτσι και οι φίλοι ενώνονται σε μια ομάδα.

ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΜΟΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΩΝ ΑΓΓΛΙΚΩΝ

Συμμετοχή της Εκπαιδευτικού Αγγλικής

  • Μέσα από κινητικά παιχνίδια, τα παιδιά μαθαίνουν να χαιρετούν έναν φίλο στα αγγλικά και να λένε το όνομά τους.

  • Παράδειγμα: Δύο-δύο παιδιά κινούνται στον χώρο. Όταν συναντιούνται, κάνουν χειραψία και λένε:
    Hello, my friend! My name is…

  • Το παιχνίδι συνεχίζεται με εναλλαγές ώστε όλα τα παιδιά να γνωριστούν «και στα αγγλικά».

Στόχοι

  • Να συνδέσουν την έννοια της φιλίας με διαφορετικές γλώσσες και πολιτισμούς.

  • Να μάθουν απλές εκφράσεις στην αγγλική (π.χ. Hello, my friend!, My name is…).

  • Να εξασκηθούν στη χρήση της γλώσσας μέσα από κίνηση και παιχνίδι.

  • Να ενισχυθεί η χαρά της συνεργασίας με άλλον/άλλον εκπαιδευτικό.IMG 20250919 103627 89 anonymizedIMG 20250919 103746 560 anonymizedIMG 20250919 103704 504 anonymizedIMG 20250919 103450 752 anonymizedIMG 20250919 102750 832 anonymizedIMG 20250919 103506 262 anonymizedIMG 20250919 103531 876 anonymizedIMG 20250919 102740 139 anonymizedIMG 20250919 104032 652 anonymizedIMG 20250919 105115 211 anonymizedIMG 20250919 104013 995 anonymizedIMG 20250919 103952 860 anonymizedIMG 20250919 110532 476 anonymizedIMG 20250919 110455 380 anonymizedIMG 20250919 110500 306 anonymizedIMG 20250919 103816 197 anonymized

 Δραστηριότητα  –Δραματοποίηση Ιστοριών Φιλίας

 

    • Τα παιδιά, χωρισμένα σε μικρές ομάδες, δημιουργούν μικρά σκετς γύρω από μια σκηνή φιλίας (π.χ. «μοιράζομαι το παιχνίδι μου», «παρηγορώ τον φίλο μου»).IMG 20250919 111213 411 anonymized

    • Η δραματοποίηση γίνεται με απλά σκηνικά ή αυτοσχέδιες κινήσεις.IMG 20250919 084435 956 anonymizedIMG 20250919 084705 369 anonymizedIMG 20250919 084304 387 anonymizedIMG 20250919 084244 545 anonymizedIMG 20250919 084414 480 anonymizedIMG 20250919 084623 131 anonymizedIMG 20250919 084533 242 anonymizedIMG 20250919 084450 525 anonymizedIMG 20250919 084626 871 anonymizedIMG 20250919 084606 520 anonymized

    • παρακολούθησαν μια υπέροχη ταινία μικρού μήκους για την φιλία, (Στην ώρα κινηματογράφου της Παρασκευής) IMG 20250919 133007 376 anonymizedIMG 20250919 132937 890 anonymizedIMG 20250919 132952 551 anonymized
  1. Δημιουργία Βίντεο «Η Φιλία μας»

    • Τα παιδιά δίνουν ιδέες για λεζάντες/μικρές φράσεις που συνοδεύουν τις εικόνεςIMG 20250919 124530 58 anonymizedIMG 20250919 124504 600 anonymizedIMG 20250919 124624 941 anonymizedIMG 20250919 124027 260 anonymizedIMG 20250919 123916 274 anonymizedIMG 20250919 124020 274 anonymizedIMG 20250919 124330 967 anonymizedIMG 20250919 124721 872 anonymizedIMG 20250919 124110 909 anonymizedIMG 20250919 123712 131 anonymizedIMG 20250919 124130 339 anonymizedIMG 20250919 124753 976 anonymizedIMG 20250919 124829 569 anonymizedIMG 20250919 124841 391 anonymized

    • Με τη βοήθεια των εκπαιδευτικων  δημιουργείται ένα μικρό βίντεο που προβάλλεται στην τάξη

  • ΒΙΝΤΕΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΙΛΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ