Εγγραφές στο Νηπιαγωγείο για το σχολικό έτος 2020-2021

0

Συγγραφέας: 12ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ | Κατηγορία τα νέα του νηπιαγωγείου | , στις 17-05-2020

Για τη σχολική χρονιά 2020 – 2021 εγγράφονται τα νήπια που έχουν γεννηθεί κατά το έτος 2015 και τα προνήπια με έτος γέννησης το 2016.

Οι εγγραφές θα γίνουν από 15/5/20 έως 29/5/20 ηλεκτρονικά σύμφωνα με την εγκύκλιο 55114/ 13-05-2020. Στο σχολείο μας θα γίνει η κατάθεση των δικαιολογητικών.

Για το λόγο αυτό και η οποιαδήποτε βοήθεια θα γίνεται κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας (2105911946)  με ραντεβού (λόγω μέτρων προφύλαξης για την αντιμετώπιση του κορονοϊού) τις  ώρες: 8:30– 13:00

Βήματα γονέα/κηδεμόνα

1. Είσοδος στη σελίδα της εφαρμογής ( https://proti-eggrafi.services.gov.gr/ )  και επιλογή του Νηπιαγωγείου στο οποίο ανήκει σύμφωνα με τη διεύθυνση κατοικίας.
  2. Χρήση κωδικών: απαιτείται η χρήση των κωδικών-διαπιστευτηρίων της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων Δημόσιας Διοίκησης του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης (taxisnet).
  3. Συμπλήρωση στοιχείων επικοινωνίας: συμπληρώνεται κινητό τηλέφωνο και τα στοιχεία ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (προαιρετικά) μέσω του οποίου θα ενημερωθείτε για την πορεία της αίτησής του.
  4. Ειδοποιούμε το σχολείο με e- mail ή τηλέφωνο να εγκρίνει την αίτηση – Σημειώνεται ότι η «αποδοχή» της αίτησης δεν συνεπάγεται απαραίτητα φοίτηση του νηπίου στη δηλωθείσα σχολική μονάδα.
  5. και εφόσον εγκριθεί προσκομίζουμε στο σχολείο
    1. Ατομικό δελτίο υγείας νηπίου (εκτυπώνεται ή δίνεται από το σχολείο, συμπληρώνεται από τον παιδίατρο/άλλους ιατρούς και επιστρέφεται στο αρχείο του σχολείου)
    2. Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας ή άλλου έγκυρου εγγράφου, όπου αποδεικνύεται ότι έχουν γίνει όλα τα προβλεπόμενα εμβόλια.
    3. Δικαιολογητικά για το προαιρετικό ολοήμερο: Βεβαίωση του φορέα εργασίας ή κάρτα ανεργίας ή για τους αυτοαπασχολούμενους, πρόσφατη βεβαίωση του ασφαλιστικού φορέα ή το πιο πρόσφατο ειδοποιητήριο πληρωμής                                                                          Εγγραφή στο Νηπιαγωγείο                                                                                            Οδηγίες Χρήσης Εφαρμογής για Κηδεμόνες                                                                         Ατομικό δελτίο υγείας νηπίου