Γενικές πληροφορίες για το σχολείο

23 Ιανουαρίου 2019 12ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΘΗΝΑΣ

Το σχολείο μας είναι πρωινό. Βρίσκεται στη διασταύρωση των οδών Κειριαδών και Σφηττίων στα Πετράλωνα (δήμος Αθηναίων).
Το προαύλιο του σχολείου μοιράζεται με το 12ο Γυμνάσιο που στεγάζεται σε ανεξάρτητο κτίριο.

Κατά το σχολικό έτος 2020-21 στο σχολείο λειτουργούν 12 τμήματα γενικής παιδείας (5 στην Α Λυκείου, 3 στη Β Λυκείου και 4 στη Γ Λυκείου). Στην Β΄Τάξη λειτουργεί ένα τμήμα Θεωρητικού προσανατολισμού και τρία τμήματα Θετικού προσανατολισμού. Στη Γ΄τάξη λειτουργούν δύο τμήματα Οικονομίας και Πληροφορικής, ένα τμήμα Θετικού προσανατολισμού και ένα τμήμα Ανθρωπιστικών Σπουδών.
Επίσης στο σχολείο λειτουργούν Τμήματα Ένταξης για τους μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες.

Το σχολείο μας διαθέτει βιβλιοθήκη, δύο εργαστήρια Φυσικών Επιστημών και ένα εργαστήριο Πληροφορικής.

Το σχολείο μας επισκέπτονται μια φορά τη βδομάδα μία ψυχολόγος και μια κοινωνική λειτουργός.

12ο Γενικό Λύκειο Αθήνας

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Πληροφορίες .

Τα σχόλια δεν επιτρέπονται.