Διαδραστικός κινηματογράφος

Την Τετάρτη 21 Φεβρουαρίου 2018, οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας παρακολούθησαν εκπαιδευτικά προγράμματα διαδραστικού κινηματογράφου του εκπαιδευτικού οργανισμού Φωτόγραμμα.

Τα εκπαιδευτικά προγράμματα διαδραστικού κινηματογράφου εξειδικεύονται στην αξιοποίηση και ανάπτυξη της ψυχαγωγικής μάθησης, της ομαδοσυνεργατικότητας και της συμμετοχικότητας, αξιοποιώντας και εντάσσοντας ως εκπαιδευτικά μέσα για την επίτευξη των εκπαιδευτικών στόχων την τέχνη του κινηματογράφου και τις εφαρμογές της τεχνολογίας.

Επιλέχθηκαν προς παρακολούθηση τα ακόλουθα θέματα:

1. «ΕΛΛΑΔΑ: ΧΩΡΑ ΠΟΙΗΤΩΝ ΚΑΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΩΝ» Πρωταγωνιστούν: Δημήτρης Κουρούμπαλης, Κατερίνα Γερονικολού.

2. «Η ΓΗ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ/ ΛΕΜΕ ΟΧΙ ΣΤΟ ΡΑΤΣΙΣΜΟ» Πρωταγωνιστούν: Ανέζα Παπαδοπούλου, Θέμις Μπαζάκα, Κατερίνα Τσάβαλου.

3. «ΝΙΚΑΜΕ ΤΗ ΒΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟ» Πρωταγωνιστεί ο Πάνος Βλάχος.