Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού 2014-15

«Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού»

Σύμφωνα με τις Υ.Α. 143571/Γ4/10-9-2014 περί «Θεσμοθέτησης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού» και ΓΔ 58β/1-9-2014 περί «Κοινωνικού Σχολείου»:

Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, αναγνωρίζοντας την  «παρεμβατική δυναμική» της Άθλησης και της Δια Βίου Άσκησης στην ισόρροπη ψυχοκινητική ανάπτυξη του μαθητικού πληθυσμού της χώρας, θεσμοθέτησε την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, την πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου κάθε σχολικού έτους.

Η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού για το τρέχον σχολικό έτος θα διεξαχθεί στις 6 Οκτωβρίου 2014 με θεματικό άξονα: «Ρατσισμός και  Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι».

To 12o  Γυμνάσιο Πάτρας συμμετείχε ενεργά στην διεξαγωγή δράσεων για την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού αθλητισμού . Για το λόγο αυτό , οργανώθηκαν αθλητικοί αγώνες , ζωγραφική και προβολή ταινίας με συμμετοχή όλων των μαθητών του σχολείου.sportday5 sportday2  sportday0 sport day3