Νέα σχολική χρονιά

Σας ενημερώνουμε ότι ο αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς 2021 – 2022 θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου 2021 και ώρα (θα ακολουθήσει νεότερη ανακοίνωση) στο προαύλιο του σχολείου για τους μαθητές της Α΄ τάξης και για τους λοιπούς μαθητές στην αίθουσα τους. Οι γονείς θα περιμένουν έξω από το σχολείο. Για λόγους  διασφάλισης της δημόσιας υγείας οι μαθητές θα πρέπει να προσέλθουν στο σχολείο  υποχρεωτικά με μάσκα και αρνητικό self test (επίδειξη στο δάσκαλο).

Σύμφωνα με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ και του Υ.ΠΑΙ.Θ:

Υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος διενεργείται δύο φορές την εβδομάδα, προ Τρίτης και Παρασκευής και έως είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν από την προσέλευση στη σχολική μονάδα και οι μαθητές/τριες προσέρχονται με την επίδειξη (και όχι προσκόμιση) βεβαίωσης αρνητικού αποτελέσματος.

Αμέσως μετά τον αγιασμό θα πραγματοποιηθεί στο προαύλιο του σχολείου συνάντηση – ενημέρωση των γονέων μόνο της Α΄ τάξης, πάντοτε με χρήση μάσκας σύμφωνα με τις οδηγίες του Ε.Ο.Δ.Υ, για θέματα καθημερινότητας του σχολείου με τη διευθύντρια και τις δασκάλες της Α΄ τάξης.

ανακοίνωση Υπουργείου (κλικ)

Ευχόμαστε μια ευχάριστη και δημιουργική σχολική χρονιά