Β ΞΕΝΗ ΓΛΩΣΣΑ 2020-21

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι εκδόθηκε από το Υπουργείο Παιδείας η εγκύκλιος που ρυθμίζει όλα τα θέματα που αφορούν στη διδασκαλία της 2ης ξένης γλώσσας για τους μαθητές που θα φοιτούν στις Ε΄ και ΣΤ τάξεις (σχολ. έτος 2020 – 2021).

Σύμφωνα με την εγκύκλιο οι γονείς των μαθητών της (φετινής) Δ΄ τάξης, θα αποφασίσουν από κοινού με τα παιδιά τους για την 2η ξένη γλώσσα που επιθυμούν να διδαχθούν κατά το επόμενο σχολικό έτος (2020 – 2021) .

Τονίζεται ότι στο σχολείο θα διδαχθεί η ξένη γλώσσα η οποία θα έχει τις περισσότερες προτιμήσεις από τους μαθητές της (φετινής) Δ΄ τάξης.

Οι μαθητές της (φετινής) ΣΤ΄ διδάσκονται στο Γυμνάσιο την ίδια γλώσσα (στην περίπτωσή μας Γαλλικά). Σε περίπτωση που επιθυμούν αλλαγή της διδασκόμενης γλώσσας στο Γυμνάσιο, σύμφωνα με τα οριζόμενα στην εγκύκλιο υποβάλλουν στον διευθυντή του σχολείου σχετική αιτιολογημένη

αίτηση έως την 8η Ιουνίου 2020 η οποία διαβιβάζεται στη Β/θμια Εκπαίδευση η οποία τελικώς αποφασίζει.

ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

Λόγω των φετινών συνθηκών με την αναστολή λειτουργίας των σχολείων και στα πλαίσια του έγκαιρου προγραμματισμού παρακαλώ πολύ

1. είτε να συμπληρώσετε τη φόρμα  για   μαθητές/τριες  της   Δ  και ΣΤ  τάξης  (θα σας αποσταλεί σχετικό μειλ)

2.είτε απλά να μας στείλετε με mail ( σχολείο: mail@12dim-petroup.att.sch.gr) την επιλογή σας. π.χ  Ον/μο γονέα και επιθυμώ Γαλλική Γλώσσα ή επιθυμώ Γερμανική Γλώσσα για τον/τη μαθητή/τρια τάδε.

Οι απαντήσεις είτε με είτε χωρίς υπογραφή θεωρούνται έγκυρες εφόσον στέλνονται στο επίσημο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο του σχολείου, καταγράφονται και φυλάσσονται στο αρχείο του σχολείου ως απόδειξη της δήλωσης των γονέων.

Η διεύθυνση του σχολείου