Επιστροφή στα θρανία με παριζιάνικο αέρα!!!!

Πέντε μαθητές από το σχολείο μας παρευρέθηκαν μαζί με άλλα εφτά Ελληνόπουλα το φετινό καλοκαίρι στην κατασκήνωση Villages des Enfants “Copain du Monde” σε συνεργασία του σχολείου μας με την κοινωνική υπηρεσία του Δήμου Πετρούπολης και του Συλλόγου “Λαϊκή Αλληλεγγύη Ελλάδας” (Popular Solidarity of Greece). Η κατασκήνωση “Φίλος του Κόσμου” διοργανώνεται για δέκατη χρονιά στο πλαίσιο των δράσεων της γαλλικής οργάνωσης Secours Populaire Français και του κινήματος Éclaireuses et Éclaireurs de France, φιλοξενώντας στην πόλη Γκραβελίν της Βόρειας Γαλλίας παιδιά από όλο τον κόσμο.
Τα παιδιά της ελληνικής αποστολής φιλοξενήθηκαν ένα διήμερο σε γαλλικές οικογένειες στην περιοχή Villetaneuse στο Παρίσι, επισκέφτηκαν και συμμετείχαν στην παρέλαση όλων των χωρών με τις σημαίες τους στη Disneyland, επισκέφτηκαν το πάρκο αναψυχής Parc d’ Asterix, καθώς και συμμετείχαν στη μεγάλη γιορτή της Secours Populaire Français για τα 70 χρόνια του έργου της (Paris des Solidarités), κάτω από τον πύργο του Αιφελ, με περισσότερα από 70.000 άτομα στο Παρίσι.Έδωσαν συνέντευξη σε δημοσιογράφο της γαλλικής εφημερίδας l’ Humanite.1

Προετοιμασία με τη Δντρια
Aποστολές 40 χωρών μοιράστηκαν αυτή τη μοναδική εμπειρία κάνοντας πράξη το δικαίωμα κάθε παιδιού στις διακοπές μέσα σε ένα κλίμα εθελοντισμού πολυπολιτισμικότητας και πάνω απ’ όλα αλληλεγγύης.