Αρχική » Εκπαιδευτικό Υλικό

Για τους μαθητές της Γ και Δ τάξης

Για τους μαθητές της Ε και ΣΤ τάξης

Τα Πάθη του Χριστού

Ο Εγωιστής Γίγαντας (εικονογραφημένο παραμύθι)

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ

ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΤΑΞΕΙΣ

ΓΙΑ ΤΗΝ Α, Β, Γ , Δ

ΓΙΑ ΤΗΝ Ε, ΣΤ ΤΑΞΗ

ΥΛΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ΙΕΡΑΡΧΕΣ

ΕΟΡΤΗ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ

30 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ: όπως κάθε χρόνο η Εκκλησία μας γιορτάζει τους Τρεις Ιεράρχες, τους προστάτες των Γραμμάτων.  Οι Τρεις Ιεράρχες είναι ο Μέγας Βασίλειος, ο Ιωάννης Χρυσόστομος και ο Γρηγόριος ο Θεολόγος.

Άγιος Βασίλειος ο Μέγας

• Ο Μέγας Βασίλειος γεννήθηκε στον Πόντο το 330 μ.Χ. και σπούδασε στην Αθήνα. Με εφόδιο τη χριστιανική ανατροφή του ο Βασίλειος αρχίζει μια καταπληκτική ανοδική πνευματική πορεία. Έχοντας τα χαρίσματα της ευστροφίας και της μνήμης, κατακτά σχεδόν όλες τις επιστήμες της εποχής του.  Και το σπουδαιότερο, κατακτά τη θεία θεωρία του Ευαγγελίου, που την κάνει αμέσως πράξη με την αυστηρή ασκητική ζωή του.  Τόση ήταν η φιλομάθειά του, που σπούδασε ιατρική, ρητορική, αστρονομία, γεωμετρία, θεολογία και αφιερώθηκε στον Θεό. Έμεινε στην ιστορία ως Μέγας, ως ο Επίσκοπος της αγάπης και αφιέρωσε τη ζωή και την περιουσία του στη φιλανθρωπία.

Άγιος Γρηγόριος ο Θεολόγος

• Ο Γρηγόριος ο Θεολόγος αφοσιώθηκε στον Χριστό.  Ήταν γνωστός για την ευγλωττία του και ονομάστηκε Θεολόγος για την προσφορά του στην ορθοδοξία . Ο Άγιος Γρηγόριος ο Θεολόγος άφησε μεγάλο συγγραφικό έργο. Είναι από τα μεγαλύτερα πνεύματα του Χριστιανισμού και από τους λαμπρότερους αθλητές της ορθόδοξης πίστης.

Άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος Αρχιεπίσκοπος Κωνσταντινούπολης

• Ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος γεννήθηκε στην Αντιόχεια της Συρίας.  Ήταν ευφυέστατο μυαλό και σπούδασε πολλές επιστήμες στην Αντιόχεια αλλά και στην Αθήνα, μαζί με τον αγαπημένο του φίλο Μέγα Βασίλειο.  Όταν αποπεράτωσε τις σπουδές του στην Αθήνα, επανήλθε στην Αντιόχεια και αποσύρθηκε στην έρημο για πέντε χρόνια, όπου ασκήτευε προσευχόμενος και μελετώντας τις Άγιες Γραφές.   Ανέπτυξε όλα τα ψυχικά του χαρίσματα, πύρινο θείο ζήλο και πρωτοφανή ευγλωττία στα κηρύγματα του. Έσειε και συγκλόνιζε τα πλήθη της Αντιόχειας και συγκινούσε τις ψυχές τους βαθύτατα. Με φλογερά και δυνατά κηρύγματα έσπειρε το λόγο του Θεού σε πολλά μέρη.  Σε κάθε ομιλία του μαζευόταν πλήθος πολύ και χάρη στην ευγλωττία του πήρε το όνομα Χρυσόστομος.  Δίδαξε και ερμήνευσε τόσο τέλεια τήν Ἁγία Γραφή ὅσο κανένας ἄλλος.

Η ζωή και το έργο των Τριών Ιεραρχών

ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΙΕΡΑΡΧΕΣ ΩΣ ΔΑΣΚΑΛΟΙ

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού-Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

ΓΙΑ Α, Β, Γ, Δ ΤΑΞΕΙΣ: Η Πυραμίδα των τροφών

ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΤΑΞΕΙΣ: Το πιάτο της υγιεινής διατροφής

ΓΙΑ Δ, Ε, ΣΤ ΤΑΞΕΙΣ:  Γνώρισε τα αθλήματα και βρες τι σου ταιριάζει.  Πατήστε εδώ.

ΓΙΑ Δ, Ε, ΣΤ ΤΑΞΕΙΣ: Συμβουλές διατροφής και άσκησης

ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΤΑΞΕΙΣ: Γιάννης Αντετοκούμπο “οι καλύτερες στιγμές”

ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΤΑΞΕΙΣ: ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΜΠΟ-Ντοκιμαντέρ

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΔΕΣΠΟΤΩΝ ΖΩΩΝ

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων την Πέμπτη 4 Απριλίου η Ζωοφιλική Ένωση Ηλιούπολης μας έστειλε
τα παρακάτω βίντεο για να αγαπήσουμε και να προστατεύσουμε περισσότερο τους μικρούς μας φίλους τα ζωάκια!!

ΠΕΤΑΜΕ ΧΑΡΤΑΕΤΟ!!!

Ο ΠΟΛΥΧΡΩΜΟΣ ΧΑΡΤΑΕΤΟΣ

Πανελλήνια ημέρα κατά της σχολικής βίας

ΓΙΑ ΤΙΣ Α, Β, Γ ΤΑΞΕΙΣ

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ: ΤΑ ΜΠΑΛΟΝΙΑ ΤΗΣ ΦΙΛΙΑΣ ΚΑΙ Η ΜΟΝΑ ΣΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

ΓΙΑ ΤΙΣ Δ, Ε, ΣΤ ΤΑΞΕΙΣ

ΜΑΘΑΙΝΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΤΟΝ ΣΕΙΣΜΟ

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΜΕΤΡΑ ΣΕΙΣΜΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΟΥ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΕΙΣΜΟ

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ΙΕΡΑΡΧΕΣ

ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ

ΤΡΙΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Ο ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ

ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΩΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ

ΑΘΗΝΑ 2004 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ – ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Κάνε μια βόλτα στο Μουσείο της Ακρόπολης παίζοντας.

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ

Παραμύθια

Πού πήγαν τα Χριστούγεννα?

Ο Καλικάντζαρος που έχασε το δρόμο του

Το Βιβλίο των δικών σου Χριστουγέννων

Ο κηπουρός του ουρανού

Αν τ’ αγαπάς ξανάρχονται

Παιδική ταινία από το αρχείο της ΕΡΤ “Το ποντικάκι που ήθελε να αγγίξει ένα αστεράκι…”

Και για τους μικρούς μπόμπιρες του σχολείου “οι Χριστουγεννιάτικες περιπέτειες του μπόμπιρα”

12ο Δ.Σ Περιστερίου

newQr12ds

Σαν σήμερα

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.