Επιστροφή σε ΣΤ΄ Τάξη (παλιότερα έτη)

Vive les crêpes!

Τι κι αν η εορτή της Chandeleur – Ημέρα της Υπαπαντής του Χριστού – ήταν μόλις τον περασμένο Φεβρουάριο?

Ποτέ δεν είναι αργά για κρέπες…!

Άλλωστε στη Γαλλία τρώμε κρέπες όλο τον χρόνο!

Οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης δοκίμασαν τις δυνατότητές τους στη μαγειρική τέχνη και γεύτηκαν τις γαστρονομικές δημιουργίες τους στο πλαίσιο του μαθήματος της Γαλλικής Γλώσσας.  Συγκεκριμένα, η δράση πραγματοποιήθηκε στην ενότητα 3 του βιβλίου τους “Arthur et Lilou” που έχει σαν στόχο να εξοικειώσει τους μαθητές με τα γεύματα και τις διατροφικές συνήθειες των Γάλλων.

Με αριστοτεχνική δεξιοτεχνία, κατασκεύασαν τους σκούφους των chef, μελέτησαν τη συνταγή, έφτιαξαν το μείγμα και μυήθηκαν στα μυστικά της κρέπας.

Το τηγάνι πήρε φωτιά και δεν προλαβαίναμε να φτιάχνουμε μικρούς ολόχρυσους στρογγυλούς “ήλιους’’! Άλλωστε, κατά τον μεσαίωνα στη Γαλλία, η κρέπα με το στρογγυλό της σχήμα και το κίτρινό της χρώμα συμβόλιζε τον ήλιο και την άνοιξη!

Με υποδειγματική καρτερία, περίμεναν να ετοιμαστεί και η τελευταία γλυκιά κρέπα προκειμένου να γευματίσουν όλοι μαζί σαν ομάδα…

Όπως και να’χει πάντως, οι μικροί chef απόλαυσαν ένα μάθημα διαφορετικό, απ’όλα τ’άλλα…!

Kαι του χρόνου!!!

Faites sauter les crêpes!!!