↑ Επιστροφή σε Πληροφορίες

Our school’s profile

12th Primary School of Patras is only 5 minutes away from the centre of Patras, which is the third biggest city of Greece. The city’s port connects Greece with the rest of the Europe and our school is located across from its premises. The port is like a bridge that connects and helps people and merchandise to intertwine. Our school’s culture is one of inclusion and acceptance, it has a dynamic of 100 students and it is located in an urban area of Patras, where families of various economical and social backgrounds live, as well as many refugees. However, our students come from a different neighbourhood, called “Psila Alonia”, which is well known for its high educational and economical level. This fact is the unique characteristic of our school. After a big earthquake in the year 2007, the building that housed the old school was found inappropriate and was therefore taken down. Ever since that year, the students moved to the building mentioned above and they are being transferred there every day using school buses.

Our school operates as an extended school. Its goal is to cultivate skills that will provide our students a really qualitative education, skills such as collaboration, communication, critical thinking, robotics and engineering. Our goals are: innovation and citizenship, that will help prepare the citizens of tomorrow. We plan to keep doing that by building an environment of trust, security and joy, knowing well that without the desire to come to school and without trust to the teacher, no goal can ever be achieved.

The main vision of our school is to include different cultures and to support students through the process of learning, regardless of their socio-economical background. The sense of belonging and also the sense of citizenship is being cultivated every day in our school, because our main goal for each student is to become a Citizen, a man of the future. This is being achieved through the curriculum, but also through programs and actions that enhance citizenship, creativity, innovation, environmental awareness and through programs that focus on the power of giving and volunteering.

The teachers that work in the 12th Primary School are highly qualified; they have the will to continue to train and to always act in an innovative way. Most of them handle New Technologies efficiently and include them in their everyday practice. They have special skills in learning areas, such as critical thinking, innovation, creative writing, and they always try to stay focused on the learning process of the student and his personal progress. They work taking into account “the community of practice” and, therefore, share a common vision, common goals and actions for the school community.

12DIMPAT quality system used includes the following: electronic automation; self-assessment within the community of practice via collective decision making; enhancing the expertise of every school teacher;  as the national Greek evaluation system does not exist, there was a need to enable internal processes such as action research, case studies and in-school evaluation indicators jointly decided according to the needs; measure the effectiveness of teaching practices so to improve student performance; take into account a multidimensional matrix such as the socio-economical context, past performances and effort, internal and external motivation etc.