Επιστροφή σε Δραστηριότητες

Δράσεις του Ερυθρού Σταυρού

Στις 21 Μαΐου 2019 οι μαθητές του σχολείου μας ενημερώθηκαν από κοινωνική λειτουργό αλλά και εθελοντή κοινωνικής πρόνοιας για τις υπηρεσίες και τις δράσεις του Ερυθρού Σταυρού. Μέσα από διαλογική συζήτηση τα παιδιά άκουσαν και έμαθαν τις εφτά βασικές αρχές του παγκόσμιου αυτού κινήματος ιδρυτής του οποίου υπήρξε ο Ερρίκος Ντυνάν. Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στην ψυχοκοινωνική υποστήριξη που προσφέρουν οι εθελοντές Κοινωνικής Πρόνοιας σε ευάλωτες ομάδες πληθυσμού όπως είναι πρόσφυγες και κρατούμενοι.

Τα παιδιά είδαν δύο βίντεο για τις δράσεις των εθελοντών και τους μοιράστηκε έντυπο υλικό. Επίσης στα πλαίσια του προγράμματος που υλοποιείται στο σχολείο μας ‘Το παιχνίδι μου, δικό σου’  σε συνεργασία με τον Ερυθρό Σταυρό, οι μαθητές κλήθηκαν να αναλάβουν ρόλο εθελοντή και να προσφέρουν ανά ομάδες ένα καινούργιο παιχνίδι σε παιδιά απόρων οικογενειών της πόλης μας. Ήταν μια ωραία δράση προκειμένου οι μικροί μαθητές να βιώσουν τα συναισθήματα της αγάπης, της ευγνωμοσύνης και της αλληλεγγύης που προσφέρει ο εθελοντισμός στη ζωή μας.