Επαναλειτουργία σχολείου

Ιαν 20218

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σας ευχόμαστε Καλή Χρονιά, με υγεία  στις οικογένειές σας, δημιουργικότητα και αισιοδοξία.

Τη Δευτέρα 11-1-2021 ξεκινάει η επαναλειτουργία των σχολείων.

Με βάση την εγκύκλιο επαναλειτουργίας  των σχολικών μονάδων και στα πλαίσια της ανάγκης πρόσθετων μέτρων πρόληψης από τον COVID – 19 θα θέλαμε να σας ενημερώσαμε τα εξής:

Η χρήση  μάσκας είναι υποχρεωτική για τους μαθητές, τους εκπαιδευτικούς και το λοιπό προσωπικό καθώς και τους επισκέπτες του σχολείου σε όλους τους εσωτερικούς χώρους του  και στους εξωτερικούς όπου υπάρχει συνωστισμός (όπως κατά την ώρα προσέλευσης και αποχώρησης των μαθητών καθώς και κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων).

Η χρήση  μάσκας δεν είναι υποχρεωτική κατά τη διάρκεια του φαγητού και της γυμναστικής.

Ο κάθε μαθητής θα πρέπει καθημερινά να έχει  μαζί του τουλάχιστον 2 μάσκες, αντισηπτικό διάλυμα, ένα πακέτο χαρτομάντιλα και οπωσδήποτε το κολατσιό και το παγουράκι με το νερό του.

ΠΡΟΣΟΧΗ!

H ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΟΛΩΝ TΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ /ΤΡΙΩΝ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΑΥΛΟΠΟΡΤΑ ΠΟΥ ΠΑΡΚΑΡΕΙ ΤΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ.

Οι μαθητές/τριες θα εισέρχονται στο κτίριο ως εξής:

• Κεντρική είσοδος (Α) :        Α, Β, Γ  τάξεις
  • Παράπλευρη είσοδος (Β) :   Δ, Ε, ΣΤ  τάξεις

Οι μαθητές/τριες θα εισέρχονται στον χώρο του σχολείου φορώντας τη μάσκα τους και θα κατευθύνονται στην αίθουσα διδασκαλίας κατόπιν υποδείξεως των εκπαιδευτικών υπηρεσίας.

Προσέλευση των μαθητών/τριων στις 08:00 – 08:15.

Παρακαλούμε να τηρείτε το πρόγραμμα προσέλευσης και αποχώρησης των μαθητών/τριων και επιβάλλεται η τήρηση των μέτρων ώστε να αποφεύγεται ο συνωστισμός γονέων και κηδεμόνων έξω από τις εισόδους του σχολείου.

Η πρωινή υποδοχή θα λειτουργήσει κανονικά και οι μαθητές/τριες θα εισέρχονται από την είσοδο της  Γληνού (πίσω αυλή).

Αποχώρηση μαθητών/τριων: Α, Β τάξεις στις 13:10 Γ, Δ τάξεις  13:15 Ε, ΣΤ τάξεις 13:20

Το ολοήμερο θα λειτουργήσει κανονικά.

Λόγω της ανάγκης εξαερισμού των αιθουσών παρακαλούμε να φροντίσετε για τον ενδεδειγμένο τρόπο ένδυσης των μαθητών/τριων.

Κατά τα διαλείμματα το κάθε τμήμα θα προαυλίζεται σε συγκεκριμένο χώρο της αυλής, το οποίο ξεχωρίζει με διαγράμμιση.

Απαγορεύεται οι μαθητές/τριες να φέρνουν παιχνίδια ή άλλα προσωπικά αντικείμενα από το σπίτι.

Οι γονείς  και κηδεμόνες θα εισέρχονται στον χώρο του σχολείου κατόπιν ραντεβού και συνεννόησης με τον διευθυντή.

Τηλ. επικοινωνίας 2310 – 623258

Η επικοινωνία με τον εκπαιδευτικό του τμήματος θα γίνεται τηλεφωνικά.

Παρακαλούμε πολύ για την ασφάλεια όλων μας  οι μαθητές/τριες να ελέγχονται καθημερινά  για ενδεχόμενη εμφάνιση συμπτωμάτων πριν την αναχώρησή τους από το σπίτι. Σε περίπτωση εμφάνισης συμπτωμάτων να ενημερώνετε άμεσα το σχολείο.

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επαναλειτουργία σχολείου