ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΓΟΥΛΑΝΔΡΗ ΦΥΣΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

Στις 24 Νοεμβρίου 2022 οι Β΄, Γ΄ και Δ΄ τάξεις του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Μουσείο Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας στην Κηφισιά.

Πρώτα επισκεφτήκαμε την αίθουσα με τα φυτικά εκθέματα κι είδαμε αποτυπώματα απολιθωμένων φύλλων.
Στη συνέχεια μπήκαμε στην αίθουσα με τα έντομα κι είδαμε πολλά έντομα από την Ελλάδα κι από το εξωτερικό. Εντύπωση μάς έκαναν οι πολύχρωμες πεταλούδες σε διάφορα μεγέθη και τα περίεργα έντομα σε διάφορα σχήματα.
Τα πουλιά, οι φωλιές τους και τα διαφορετικά μεγέθη και χρώματα αυγών μάς εντυπωσίασαν.
Έπειτα είδαμε αμφίβια κι ερπετά, καθώς και όστρακα, κοχύλιααστερίες και μια πλούσια συλλογή κοραλλιών.
Στη μεγάλη αίθουσα των θηλαστικών είδαμε ζώα από την Αυστραλία (καγκουρό, κοάλα ,…),την αφρικανική σαβάννα (οικογένεια λιονταριών, γατόπαρδων, …), το τροπικό δάσος της ΝΑ Ασίας (τίγρη, μαλαισιανή αρκούδα, …), τη μαύρη αρκούδα των Ιμαλαΐων, το τροπικό δάσος του Αμαζονίου, ζώα από την Ελλάδα,  κτλ.
Τέλος, οι μαθητές είδαν ένα πιστό αντίγραφο ενός Τρικεράτοπα (Triceratops) μήκους 7,16μ.
Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν από την επίσκεψη στο Μουσείο Γουλανδρή και θα ήθελαν να το ξαναεπισκεφτούν.
Ακολουθούν μερικές φωτογραφίες από την επίσκεψή μας: