Επιστροφή σε Τάξεις

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Παχούμη Παγώνα

17 Οκτωβρίου 2024

Ομελέτα καραβάκι

Μια απλή εργασία μετατροπής ρημάτων στη συνοπτική προστακτική αποτέλεσε την αφορμή για μια «γευστική» έκπληξη… Μαθήτρια της τάξης μας με τη βοήθεια της γιαγιάς της -την οποία κι ευχαριστούμε- δεν αρκέστηκε στην εκτέλεση της εργασίας, αλλά προχώρησε και στην εκτέλεση της συνταγής.

Ο αρχικός δισταγμός κάμφθηκε με τις πρώτες πιρουνιές των τολμηρών και στο τέλος η ομελέτα καραβάκι από μάθημα συνοπτικής προστακτικής μετατράπηκε σε βίωμα συμμετοχής,

13 Οκτωβρίου 2024

Δημιουργία παρουσίασης (PowerPoint) στο Εργαστήριο Δεξιοτήτων της

Α΄ θεματικής Ενότητας: ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ,

1η υποενότητα: «Παγκόσμια και τοπική  Πολιτιστική Κληρονομιά»

Μελετώντας δεκαοκτώ (18)  από τα σημαντικά μνημεία της παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς, με την αξιοποίηση αντίστοιχου ψηφιακού αντικειμένου του ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟΥ, υλοποιήθηκε και η πρώτη απόπειρα -για τη φετινή σχολική χρονιά- ψηφιακής παρουσίασης εργασίας. Οι μαθητές και οι μαθήτριες διαχωρισμένοι/ες σε ομάδες επιλέγουν και δημιουργούν τις δικές τους παρουσιάσεις για μνημεία παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς.

Σκοπός της εργασίας η καλλιέργεια δεξιοτήτων συνεργασίας, δημιουργικότητας, υπευθυνότητας σε φυσικό αλλά και σε ψηφιακό περιβάλλον.

Ένα από τα πρώτα δείγματα των ομάδων:

Καθεδρικός Ναός Αγίου Βασιλείου

Στιγμιότυπο οθόνης 233 1

9 Οκτωβρίου 2024

Συμμετοχή σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Κέντρου Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία (Κ.Ε.ΠΕ.Α) Βιστωνίδας

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε’ και της ΣΤ΄ τάξης συμμετείχαν στο πρόγραμμα του Κέντρου με τίτλο «Στους μαιανδρισμούς του Νέστου». Βαδίσαμε στο μονοπάτι Γαλάνης – Νέστου και μέσα από μια σειρά δραστηριοτήτων γνωρίσαμε τη βιοποικιλότητα των Στενών του Νέστου.

Τα ίδια τα παιδιά περιγράφουν την εμπειρία τους:

Μόλις κατέβηκα από το λεωφορείο, το μέρος που αντίκρισα με κατέκτησε.

Έτσι ξεκινήσαμε έναν περίπατο στο φημισμένο μονοπάτι του Νέστου, όπου θαυμάσαμε το τοπίο και μάθαμε ενδιαφέρουσες πληροφορίες για τον σιδηροδρομικό σταθμό που λειτουργούσε μέχρι πριν έξι χρόνια.

Είναι ένα υπέροχο μέρος περιτριγυρισμένο από δέντρα που σε μαγεύει. Ήταν μια καταπληκτική εκδρομή και ανυπομονούμε να ξαναπάμε.

Έπειτα ακολούθησε μια δραστηριότητα παιχνιδιού που αφορούσε τα ζώα και απαιτούσε καλή μνήμη.  Στο τέλος βγήκαμε όλοι αναμνηστικές φωτογραφίες.

Ελπίζω μια μέρα να ξαναέρθω με τους γονείς μου και να περπατήσουμε ολόκληρο το μονοπάτι μέχρι τη Σταυρούπολη.

Ήταν μια πολύ ωραία εκδρομή που μάθαμε πράγματα, διασκεδάσαμε και απολαύσαμε τη φύση. IMG 20241009 121256

Οι εικόνες που βλέπαμε καθώς ανεβαίναμε το βουνό ήταν εκθαμβωτικές. Το κελάηδημα των πουλιών και το ελαφρύ αεράκι ήταν σαν να μας χάιδευε τ’ αυτιά. Μέσα σ΄ αυτό το τοπίο των Στενών του Νέστου, ενημερωθήκαμε για το σπάνιο οικοσύστημα της περιοχής και περπατήσαμε στο μονοπάτι παρατηρώντας τους μαιανδρισμούς του ποταμού.

Παίξαμε ένα παιχνίδι εμπιστοσύνης και μαντίλι με τα ζώα της περιοχής. Αυτή η επίσκεψη μου άρεσε πολύ, γιατί έμαθα πολλά για τη χλωρίδα και την πανίδα της περιοχής.

Ήταν η πρώτη φορά που πήγα και μου άρεσε πάρα πολύ, ήταν τέλεια και γαλήνια.