Δράσεις Αγωγής Υγείας

Μαθαίνουμε να τρώμε σωστά

εικόνα Viber 2024 02 27 09 30 22 182Σε συνέχεια της προσπάθειας ενημέρωσης των μικρών μας φίλων σχετικά με την προαγωγή της υγείας , πραγματοποιήθηκε από το προσωπικό του ΤΟΜΥ Καβάλας, την Τρίτη 27 Φεβρουαρίου, επιμορφωτική ομιλία με θέμα την Διατροφή. Στο πρόγραμμα συμμετείχαν οι μαθητές της Α’ και Ε’ τάξης. Μέσα σε λίγες ώρες τα παιδιά έμαθαν τη σημασία της Μεσογειακής Διατροφής, τη σημαντικότητα του πρωινού γεύματος και τα οφέλη της άσκησης στο σώμα και στην πνευματικότητα. Με τη σειρά τους τα παιδιά εξέφρασαν απορίες και αφηγήθηκαν τις δικές τους ιστορίες σχετικά με την διατροφή τους, την παρασκευή των γευμάτων καθώς και τις αθλητικές τους δραστηριότητες και επιδόσεις.

Πρόληψη Ατυχημάτων και Πρώτες Βοήθειες

εικόνα Viber 2024 02 20 10 38 56 317 Μία πολύ ενδιαφέρουσα δράση έλαβε χώρα σήμερα Τρίτη 20/2/24 στο σχολείο μας. Ο επισκέπτης υγείας και μέλος του δικτύου αγωγής υγείας της 4ης ΥΠΕ, Κος Αναστάσιος Παπακωνσταντίνου, κατάφερε με επαγγελματισμό να αναλύσει τους κινδύνους που ελλοχεύουν στο σπίτι, στο σχολείο, στη βόλτα και στο αυτοκίνητο. Με μικρά καθημερινά παραδείγματα εξήγησε στους μαθητές της Ε’ και ΣΤ’  τάξης, τι πρέπει να προσέχουν για να είναι ασφαλείς και πως να παρέχουν βασικές Πρώτες Βοήθειες σε περίπτωση που κάποιος φίλος ή συμμαθητής τους  βρεθεί σε κίνδυνο.

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Μεγαλώνω και αλλάζω. Τι μου συμβαίνει;”

εικόνα Viber 2024 02 06 12 30 14 256Τα κορίτσια και τα αγόρια της Στ΄ τάξης είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν σήμερα 8/2/24 ένα διαφορετικό μάθημα αγωγής υγείας που αφορούσε το ευαίσθητο ζήτημα της μετάβασης στην εφηβεία. Κλιμάκιο του Κέντρου Υγείας Καβάλας, κατόπιν συνεννόησης με τη σχολική νοσηλεύτρια κ. Μπάθα Λεμονιά, μάς επισκέφτηκε για να υλοποιήσει το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Μεγαλώνω και αλλάζω. Τι μου συμβαίνει;». Οι ενημερωτικές δράσεις έγιναν ξεχωριστά στην ομάδα των κοριτσιών και μετά στην ομάδα των αγοριών.

Τα αγόρια και τα κορίτσια της Στ΄ τάξης έμαθαν πότε συμβαίνουν οι αλλαγές και πληροφορήθηκαν τι ακριβώς πρόκειται να αλλάξει. Μίλησαν για τις διαφορές στο σώμα και στη συμπεριφορά, τις σχέσεις με γονείς και συνομήλικους. Ιδιαίτερη αναφορά έγινε στις προκλήσεις και τι πρέπει να προσέχουμε κατά τη μετάβαση στην εφηβική ηλικία.

Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

ΑΦΙΣΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΑΜΕΑ

Το σχολείο μας συμμετέχει στην εκδήλωση για την παγκόσμια ημέρα ΑμεΑ.

Την εκδήλωση οργανώνει η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Καβάλας, η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Καβάλας, ο Δήμος Καβάλας, ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Καβάλας, η ΕΛΜΕ Καβάλας, ο Νομαρχιακός Σύλλογος ΑμεΑ Ν. Καβάλας, η Περιφερειακή Ένωση Τυφλών Ανατολικής Μακεδονίας, ο Σύλλογος Γονέων Κηδεμόνων και Φίλων Ατόμων με Αυτισμό Π.Ε. Καβάλας, το Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Καβάλας, το Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο και Λύκειο Καβάλας και το Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (ΕΕΕΕΚ) Καβάλας συνδιοργανώνουν εκδήλωση αφιερωμένη στην Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία.

Καθώς η 3η Δεκεμβρίου καθιερώθηκε ως Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, στόχος της εκδήλωσης είναι η ευαισθητοποίηση της μαθητικής κοινότητας για τα δικαιώματα και τις δυνατότητες των Ατόμων με Αναπηρία, αλλά και τη διασφάλιση της ισότιμης πρόσβασης όλων των μαθητών στην εκπαίδευση.

Σε αυτό το πλαίσιο με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα των Ατόμων με Αναπηρία μαθητές των σχολείων της Καβάλας θα ενώσουν τις φωνές τους και θα υψώσουν ένα μήνυμα ενότητας, αλληλεγγύης και αλληλοσεβασμού. Στόχος της εκδήλωσης είναι οι μαθητές μέσα από την ενεργή συμμετοχή τους να κατανοήσουν και να νιώσουν – όσο είναι δυνατόν – την καθημερινότητα, τις ανάγκες και τον αγώνα των Ατόμων με Αναπηρία.

Συγκεκριμένα οι μαθητές/τριες θα δημιουργήσουν καλλιτεχνικά έργα ζωγραφικής σε Α3, κολλάζ ή ακόμη και τρισδιάστατες κατασκευές για ευαισθητοποίηση της κοινωνίας για το θέμα.

Στη συνέχεια με τη φυσική τους παρουσία, σε συγκεκριμένους δρόμους της πόλης, θα δημιουργήσουν μεγάλες ανθρώπινες αλυσίδες με τα έργα τους τοποθετημένα μπροστά τους στο πεζοδρόμιο, ως μια ζωντανή έκθεση, και σε συγκεκριμένη χρονική στιγμή όλες οι ομάδες ταυτόχρονα θα φωνάξουν συνθήματα σχετικά με το θέμα της δράσης.

Τέλος όλες οι ομάδες θα καταλήξουν στην κεντρική πλατεία όπου θα γίνει με παιγνιώδη τρόπο η λήξη της εκδήλωσης.